more_horiz

Bronisław Wildstein: manifestacją chcieliśmy uczcić śmierć Stanisława Pyjasa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 19:35
- Zamordowanie naszego przyjaciela Stanisława Pyjasa spowodowało, że zdecydowaliśmy się wystąpić publicznie, że już koniec z konspiracją, że występujemy publicznie z protestem - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta, pisarz.
Bronisław Wildstein
Bronisław WildsteinFoto: PR24

45 lat temu, 7 maja 1977 r., w Krakowie zginął Stanisław Pyjas, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. Okoliczności zdarzenia wskazują, że był ofiarą działań bezpieki. Jego śmierć była impulsem dla opozycji w środowiskach akademickich.

Stanisław Pyjas był studentem polonistyki oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz z grupą przyjaciół w 1976 r. nawiązał współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Angażował się również w zbieranie podpisów po listem w obronie jego przyjaciela, Bronisława Wildsteina, który miał zostać relegowany ze studiów. Odpowiedzią władz były represje wymierzone w studentów. 5 maja 1977 r., kilkadziesiąt godzin przed śmiercią, Pyjas zgłosił w krakowskiej prokuraturze, że otrzymuje listownie liczne groźby.

"Zdecydowaliśmy się wystąpić publicznie"

Na antenie Polskiego Radia 24 o śmierci Stanisława Pyjasa mówił wspomniany Bronisław Wildstein. - Zamordowanie naszego przyjaciela spowodowało, że zdecydowaliśmy się wystąpić publicznie, że już koniec z konspiracją, że występujemy publicznie z protestem - wskazał.

Jak powiedział, "pierwszą decyzją było to, żeby zorganizować manifestację i uczcić w ten sposób zarówno śmierć jak i zaprotestować przeciwko zabójstwu Stanisława Pyjasa". - Uznaliśmy, że juwenalia są idealnym momentem żeby podjąć próbę ich bojkotu i przeciwstawienia swoich żałobnych manifestacji i jednocześnie ogłosić wówczas powstanie Studenckiego Komitetu Solidarności - zaznaczył.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:51 Bronisław Wildstein.mp3 Bronisław Wildstein: manifestacją chcieliśmy uczcić śmierć Stanisława Pyjasa (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Gość: Bronisław Wildstein, publicysta, pisarz

Data emisji: 21.05.2022

Godzina: 19.06


jb

Zobacz także

Zobacz także