more_horiz

"Celem uderzenie w otoczenie abpa Sapiehy". Prof. Skibiński o procesie księży w 1953 r.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 20:35
- Kościół w Polsce był zasłużony dla przeciwstawiania się okupantowi niemieckiemu i nazizmowi, był ofiarą terroru niemieckiego, więc trudno było użyć kalki pojęciowej, którą komuniści stosowali w innych krajach Europy, że ludzie Kościoła współpracowali z nazistami - mówił prof. Paweł Skibiński, historyk, politolog (Uniwersytet Warszawski, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej).
Ława oskarżonych w procesie Kurii Krakowskiej, 21-26 stycznia 1953. W ostatnim rzędzie od lewej: Edward Chachlica, ks. Wit Brzycki, przed nimi ks. Jan Pochopień, w pierwszym rzędzie: Michał Kowalik, ks. Franciszek Szymonek, ks. Józef Lelito, źr. Instytut Pamieci Narodowej (Institute of National Remembrance), Wikimedia Commonsdp
Ława oskarżonych w procesie Kurii Krakowskiej, 21-26 stycznia 1953. W ostatnim rzędzie od lewej: Edward Chachlica, ks. Wit Brzycki, przed nimi ks. Jan Pochopień, w pierwszym rzędzie: Michał Kowalik, ks. Franciszek Szymonek, ks. Józef Lelito, źr. Instytut Pamieci Narodowej (Institute of National Remembrance), Wikimedia Commons/dp

Prof. Paweł Skibiński mówił o szczegółach procesu księży kurii krakowskiej z 1953 r. - Celem było uderzenie w otoczenie arcybiskupa Sapiehy, który miał zasiąść na ławie oskarżonych, ale wcześniej zmarł (…). Pretekstem procesu był fakt, że ks. Lelito, który był zaprzyjaźniony z księżmi pracującymi w kurii krakowskiej, był działaczem Stronnictwa Narodowego i współpracował z podziemiem narodowym, które z kolei miało kontakty z wywiadem amerykańskim (...). Celem było coś zupełnie innego, dyskredytacja jednego z najwybitniejszych duchownych tego pokolenia, nauczyciela Karola Wojtyły, abp. Sapiehy - przypominał.

W audycji poruszono także niewyjaśnioną do dziś sprawę zabójstw ks. Stanisława Suchowolca i ks. Stefan Niedzielaka. Duchowni ponieśli śmierć w styczniu 1989 roku. Według oficjalnego stanowiska ówczesnych władz kapłani zginęli w wyniku nieszczęśliwych wypadków we własnych mieszkaniach, jednak wszystko wskazuje na to, że w śmierć duchownych zamieszana była Służba Bezpieczeństwa.

Posłuchaj
22:15 PR24_mp3 2023_02_18-19-05-09.mp3 Prof. Paweł Skibiński o walce władz komunistycznych z Kościołem w Polsce (Polskie Radio 24 / Dziedzictwo współczesności)

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Goście: prof. Paweł Skibiński

Data emisji: 18.02.2023 r.

Godzina: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także