more_horiz

Obława Augustowska. Rozmowa z Tadeuszem Płużańskim

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 20:10
78 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została Obławą Augustowską. Obecnie mówi się nawet o około 2 tys. ofiar.
Według historyków Obława Augustowska to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona zbrodnia dokonana na Polakach
Według historyków Obława Augustowska to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona zbrodnia dokonana na PolakachFoto: Twitter/UdSKiOR

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej od lat prowadzi śledztwo w sprawie obławy. Dotyczy ono zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu, zginęło około 600 osób zatrzymanych w powiatach augustowskim, suwalskim i sokólskim.

Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego Smiersz III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Wciąż nie wiadomo, gdzie są groby ofiar. W ramach śledztwa IPN biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze, wskazali ponad 60 miejsc na Białorusi - większość w okolicach miejscowości Kalety - które mogą być jamami grobowymi. Białoruś odmówiła pomocy prawnej w tej sprawie.

Prace sondażowe we wskazanych miejscach po polskiej stronie granicy nie przyniosły jednoznacznego rezultatu. Znaleziono pojedyncze szczątki ludzkie, ale nie wiadomo, czy mają związek z obławą.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:36 PR24 2023_07_22-19-05-32.mp3 Tadeusz Płużański o Obławie Augustowskiej (Dziedzictwo współczesności) 

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności" 

Prowadziła: Magdalena Drohomirecka

Gość: Tadeusz Płużański

Data emisji: 22.07.2023

Godzina: 19.06

PR24 

Zobacz także

Zobacz także