Prezydent Litwy: idee powstańców były znakiem otwartości na nowoczesność
- Podnoszone przez uczestników Powstania Styczniowego idee praw obywatelskich stanowiły znak otwartości naszych narodów na nowoczesność - mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas uroczystości pogrzebowych 20 powstańców styczniowych w Wilnie.
2019-11-22, 14:54
Posłuchaj
- W Wilnie odbył się uroczysty pogrzeb powstańców styczniowych
- Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz Polski i Litwy, a także Białorusi
- Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślał przywiązanie powstańców do idei praw obywatelskich
- - Idee praw obywatelskich, wolności sumienia, sprawiedliwości społecznej stanowiły znak otwartości naszych narodów na nowoczesność - mówił
- Zwrócił także uwagę, że "trzeba przychylnych okoliczności, aby beznadziejny, zdawałoby się, pomysł stał się rzeczywistością"
Powiązany Artykuł
Prezydent w Wilnie: stajemy tu, by uczcić heroizm i ofiarę naszych poprzedników
Nauseda podkreślił, że powstańcy styczniowi nie godzili się na zniewolenie swojej ojczyzny, a carska Rosja polowała na nich "jak na dzikiego zwierza".
- Zwłoki uczestników powstania zostały ukryte, aby nie świeciły przykładem i nie inspirowały nowych pokoleń do walki o wolność. Nigdy jednak o nich nie zapomnieliśmy - mówił.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Oddają hołd walczącym w zrywie. Ceremonia w Wilnie z udziałem polskich władz
Prezydent Litwy podkreślał, że na identyfikację zwłok przywódcy powstania Zygmunta Sierakowskiego pozwoliło odnalezienie przez litewskich archeologów jego obrączki ślubnej.
REKLAMA
Związki Litwy historycznej ze współczesną
- Powstanie styczniowe na Litwie przez długi czas było tematem skomplikowanym. Nie byliśmy pewni, jak nowoczesną Litwę połączyć z dziedzictwem Litwy historycznej. Pochówek szczątków powstańców pozwala nam na nowo przemyśleć XIX-wieczną historię Litwy i całego regionu, lepiej zrozumieć jej złożoność - powiedział.
Powiązany Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki w Wilnie: powstańcy styczniowi łączą nasze narody
- Podnoszone przez uczestników powstania styczniowego idee praw obywatelskich, wolności sumienia, praw, sprawiedliwości społecznej stanowiły znak otwartości naszych narodów na nowoczesność - dodał.
>>> [SERWIS SPECJALNY] Powstanie styczniowe w PolskieRadio.pl
Nauseda podkreślał, że dziś można jeszcze usłyszeć opinie, że "godność człowieka i wolność nie są wiele warte", ale historia XX wieku pokazała, jak mogą upadać opresyjne reżimy. - Trzeba tylko iskry, żeby rozgorzał potężny pożar. Trzeba tylko grupy odważnych ludzi, aby historia zmieniła swój bieg - powiedział.
REKLAMA
"Trzeba szczególnych okoliczności'
- Trzeba przychylnych okoliczności, aby beznadziejny, zdawałoby się, pomysł stał się rzeczywistością. Litwini, Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Łotysze - wszyscy doświadczyliśmy wielu nieszczęść - powiedział prezydent Litwy. Jak podkreślił, wszystkie te narody podjęły liczne próby i ostatecznie były w stanie "odrodzić swą państwowość".
Zwłoki powstańców styczniowych odnaleziono w Wilnie w 2017 roku. Prowadzono wtedy prace archeologiczne na Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina. Źródła historyczne wskazują, że powieszono tam bądź rozstrzelano łącznie 21 osób, ale odnaleziono szczątki tylko 20.
mbl
REKLAMA