X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ludwik Napoleon Bonaparte - dobry gospodarz, słaby wojak

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 07:00
- To, co robił było karykaturą rządów wielkiego Napoleona – mówił o Ludwiku Napoleonie prof. Paweł Wieczorkiewicz. Czy historyk nie ocenił monarchy zbyt surowo?
Audio
  • Audycja z cyklu "Piękny i bestia" Arkadiusza Ekierta, o Napoleonie III mówią prof. Paweł Wieczorkiewicz i prof. Marek Urbański. (PR, 2003)
  • Audycja z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci - rok 1852" Andrzeja Sowy z udziałem prof. Andrzeja Notkowskiego. (PR, 5.08.2000)
  • Audycja z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci - rok 1870" Andrzeja Sowy z udziałem prof. Andrzeja Notkowskiego. (PR, 23.08.2000)
Napoleon III Bonaparte
Napoleon III BonaparteFoto: Wikipedia/domena publiczna

9 stycznia 1873 roku zmarł na emigracji w Wielkiej Brytanii Ludwik Napoleon Bonaparte, były Cesarz Francuzów (panujący jako Napoleon III), bratanek Napoleona Bonaparte.

Na Wyspy musiał udać się po przegranej wojnie francusko-pruskiej, toczonej w latach 1870-1871. Wojna, którą sprowokował Bismarck słynną depeszą emską, była prowadzona przez Francuzów i Niemców w zupełnie inny sposób:
- Prusy, opierając się o doświadczenia wojny z Austrią, wykorzystywały w konflikcie z Francją w bardzo szerokim zakresie linie kolejowe i połączenia telegraficzne: szef sztabu generalnego, gen. von Moldke, dowodzący armią, daleko pozostawał na tyłach i dowodził przy pomocy telegrafu - wyjaśniał prof. Andrzej Notkowski w audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci".

Tymczasem Ludwik Napoleon dowodził swoimi oddziałami z niewielkiej odległości od frontu. To oraz przewaga technologiczna Prusaków, stały się przyczynami francuskiej klęski: dumny cesarz dał się wziąć do niewoli w bitwie pod Sedanem. Wojna zakończyła się kompromitacją Napoleona i całej Francji oraz utratą Alzacji i Lotaryngii przez państwo nad Sekwaną. - To była klęska z całą pewnością większa niż w roku 1940, wynikająca jednak paradoksalnie ze znakomitego poczucia Francuzów, którzy byli przekonani o własnej potędze - zaznaczył historyk prof. Marek Urbański.

Okres prosperity

Francuzi mieli powody ku temu, żeby czuć się pewnie. W czasach rządów Napoleona III Francja przeżywała okres hossy. Liberalna polityka ekonomiczna przynosiła pozytywne efekty, rozwijał się przemysł.- Za jego to rządów Francja stała się bankierem Europy – oceniał mówił prof. Marek Urbański. - Kapitał francuski zaczął ekspandować do wszystkich państw kontynentu zwłaszcza do państw Europy Środkowej i Wschodniej.

W trakcie jego rządów nastał renesans francuskiego kolonializmu: Napoleon wzmocnił wpływy Francji w Afryce poprzez poparcie dla budowy Kanału Sueskiego i zajęcie Madagaskaru, za jego rządów Francja umocniła pozycję handlową w Chinach. Interweniował w wojnie krymskiej i wojnie między Piemontem a Austrią. Próbom podporządkowania Francji oparł się tylko Meksyk wsparty przez Stany Zjednoczone.

Cesarz plebiscytów

Ludwik Napoleon Bonaparte urodził się 20 kwietnia 1808 roku jako syn brata swojego wielkiego imiennika, Ludwika Bonaparte i córki Józefiny - Hortensji. Nim zasiadł na tronie stryja dwukrotnie próbował przejąć władzę poprzez zamach stanu. Po rewolucji lutowej został wybrany na prezydenta II Republiki i już w 3 lata później, w 1851 roku przeprowadził zamach stanu i zniósł konstytucję i rozwiązał Zgromadzenie Prawodawcze. Nowa konstytucja, wprowadzona po plebiscycie, była wzorowana na tej konsularnej, dając Napoleonowi niemal dyktatorską władzę. Widząc poparcie dla swoich reform Napoleon poszedł o krok dalej - 2 grudnia 1852 roku ponownie po plebiscycie ludowym ogłosił się Cesarzem Francuzów.

Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika dwóch tysiącleci" i "Piękny i bestia" dotyczących postaci Napoleona.

bm

Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 06:18
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Richelieu - szara eminencja Francji

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 06:20
Człowiek, który stworzył potęgę Francji, polityczny geniusz, twórca monarchii absolutnej, mąż stanu, który pokonał hugenotów. Wizjoner z planami rozwijania potęgi morskiej polityki kolonialnej Francji, który wprowadził kraj do wojny trzydziestoletniej z myślą, że po jej zakończeniu król Francji będzie sterował sąsiednimi krajami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J’Accuse! – Oskarżam!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 06:14
12 lipca 1906 rehabilitowano Alfreda Dreyfusa, skazanego w jednym z najsłynniejszych procesów XIX wieku za szpiegostwo na rzecz Niemiec. Skazańca uwolniono po pięciu latach. W dużym stopniu przyczynił się do tego pisarz Émile Zola, który artykułem "J’Acusse…!" zabrał głos w obronie niewinnego Dreyfusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armia Polska we Francji - początek szlaku polskich żołnierzy na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 06:12
- Rząd Polski na Wychodźstwie miał dwa główne zadania polityczne - miał pilnować interesów polskich na arenie międzynarodowej i tworzyć wojsko - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń