more_horiz
Historia

Nagasaki zrównane z ziemią. 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 05:45
O 11.01 czasu miejscowego nad japońskim miastem eksplodowała druga bomba atomowa, zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 Bock's Car. Był 9 sierpnia 1945 roku.
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.  PAPEPANAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki. PAP/EPA/NAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM

6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później, 9 sierpnia nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki.

Ze względu na rozmiary, bombę nazwano "Fat Man", ważyła bowiem 4 i pół tony, miała ponad 3 metry długości i średnicę półtora metra. Była znacznie większa niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

Decyzje o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki podjął 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.

- Truman zawsze twierdził, że użycie tych dwóch bomb atomowych, na Hiroszimę i Nagasaki  oszczędziło amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie, niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi – mówi biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.

Posłuchaj
29:44 harry truman_sylwetka.mp3 Sylwetka Harry'ego Trumana – 33. prezydenta Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnego za zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Fragmenty archiwalnych nagrań przemówień Trumana.

Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nowa erę w dziejach świata, erę atomową. Już cztery lata później do “klubu” atomowego dołączył Związek Radziecki.

Posłuchaj
09:53 rywalizacja atomowa z ameryką.mp3 Rywalizacja atomowa z Ameryką. Radzieckie badania w dziedzinie broni atomowej i bomby wodorowej. Rozwój programu rakietowego po śmierci Józefa Stalina.

 

p

mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem