X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Auguste Renoir – impresjonista aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 05:35
– Renoir był nie tylko wielkim malarzem – mówiła Anna Burzyńska w aud. "Sztuka bez ram". – Budził podziw nie tylko jako artysta, lecz także jako człowiek pełen zdrowego rozsądku, żywej inteligencji, który zastanawiając się nad swoją sztuką, twórczością, zastanawiał się nad życiem.
Auguste Renoir (ok. 1910), aut. Dornac, źr. Biblioteka Narodowa Francji, Wikipediadp
Auguste Renoir (ok. 1910), aut. Dornac, źr. Biblioteka Narodowa Francji, Wikipedia/dp

101 lat temu 3 grudnia 1919 roku zmarł Auguste Renoir, współtwórca impresjonizmu i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku. Zwykle portretował kobiety i dzieci, malował akty i martwą naturę. W ciągu swej kariery namalował około 6 tys. obrazów. Tworzył nawet wtedy, kiedy choroba zdeformowała mu dłonie.


Posłuchaj
03:58 Auguste Renoir.mp3 Auguste Renoir - wielki malarz, wielki człowiek, aud. Anny Burzyńskiej "Sztuka bez ram". (PR, 18.06.1981)

 

"Huśtawka” – jeden ze słynniejszych obrazów Auguste’a Renoira (1876), źr. Muzeum Orsay, Wikipedia/dp
"Huśtawka” – jeden ze słynniejszych obrazów Auguste’a Renoira (1876), źr. Muzeum Orsay, Wikipedia/dp

Auguste Renoir urodził się 25 lutego 1841 roku w Limoges we Francji, w rodzinie biednego krawca. Kiedy był dzieckiem wraz z rodziną przeniósł się do Paryża. Jako nastolatek rozpoczął pracę w fabryce porcelany, co bez wątpienia miało wpływ na kształtowanie jego warsztatu malarskiego. Jego pracodawca przekonany o talencie młodego Auguste’a namawiał go do podjęcia studiów malarskich.

Naukę w tym kierunku Renoir podjął w 1862 roku w Paryżu, wówczas poznał innych impresjonistów: Frédérica Bazille’go, Claude’a Moneta i Alfreda Sisley’a. Wojna francusko-pruska na kilka lat przerwała karierę Renoira. Po jej zakończeniu powrócił do Paryża. Wtedy już na dobre zajął się malarstwem impresjonistycznym.

Pod koniec lat 70. XIX wieku Auguste Renoir wyjechał do Algierii, co skutkowało oddaleniem się od poetyki impresjonistycznej. Wówczas zaczął więcej rysować, używać chłodniejszych kolorów i "ostrzejszej” kreski. Okres ten trwał do 1888 roku. Później powrócił jednak do wyrazistych kolorów, głównie czerwieni.


Posłuchaj
14:35 Dwójka Jest taki obraz 8.03.2020.mp3 "Parasolki" Auguste'a Renoira (Jest taki obraz/Dwójka)

 

Auguste Renoir od początku lat 90. XIX wieku zaczął zmagać się z reumatyzmem, który spowodował poważne deformacje jego dłoni. Pędzle przywiązywano mu bandarzami do przegubów rąk. Pod koniec życia, kiedy był już częściowo sparaliżowany podjął próby rzeźbiarskie. Według szkiców i poleceń Renoira rzeźby wykonywał jego asystent. Auguste Renoir malował do końca życia. Kiedy rozwój choroby był bardzo zaawansowany, korzystał z urządzeń, które przesuwały płótno pod jego dłonią.

Zmarł w wieku 79 lat w śródziemnomorskiej miejscowości Cagnes-sur-Mer, gdzie dziś znajduje się muzeum jego imienia.

O losach wybitnego malarza posłuchaj w aud. Anny Burzyńskiej "Sztuka bez ram".

mb

Czytaj także

Rubens - genialny malarz, który wiedział, jak sprzedawać swoje obrazy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 05:40
- Mój talent jest tak ukształtowany, że żadne przedsięwzięcie, chociażby nie wiem jak wielkie było i choćby jego przedmiot był nie wiem jak złożony, nigdy nie zdoła przekroczyć mej wiary we własne siły – mawiał Rubens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vincent van Gogh malował słoneczniki, miasteczka, ludzi i… własny obłęd

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 05:40
"Jeśli chodzi o moją pracę, naraziłem dla niej życie, a rozum mój załamał się" – pisał malarz w liście do brata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luwr - skarbiec arcydzieł świata, Mekka artystów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 06:00
Jedno z najstarszych, największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, z którego Napoleon zabrał do swojego gabinetu jeden obraz - "Mona Lisę" Leonarda da Vinci. Bezcenny portret wisiał w Luwrze od momentu jego powstania - prawdopodobnie artysta namalował go w czasie swojego pobytu we Francji i podarował go królowi Franciszkowi I w pierwszych latach XVI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paul Cezanne - między impresjonizmem a kubizmem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 07:00
Jego obrazami zachwycał się Pablo Picasso. Henri Matisse nazywał go "ojcem wszystkich malarzy”. Jego obrazy wisiały na wystawach impresjonistów, ale to on pierwszy zaczął malować perspektywę z różnych punktów widzenia. Tak jak on zaczęli malować dopiero kubiści.
rozwiń zwiń