Co warto wiedzieć przed zakupem detalicznych obligacji skarbowych?

2024-04-04, 13:00

Co warto wiedzieć przed zakupem detalicznych obligacji skarbowych?
Co warto wiedzieć przed zakupem detalicznych obligacji skarbowych?. Foto: Mat. promocyjne Biura Maklerskiego Pekao

Oszczędnościowe obligacje skarbowe to prosty  sposób na pomnażanie swoich oszczędności. Jakie istnieją rodzaje obligacji? Gdzie można je nabyć?

Inwestowanie oszczędności

Obligacje Skarbu Państwa to prosty i transparentny sposób na zainwestowanie swoich oszczędności. Co więcej, aby zainwestować w detaliczne papiery skarbowe, wystarczy 100 złotych, bo taka jest wartość pojedynczej obligacji.

- Inwestor powierza swoje środki emitentowi, w tym przypadku jest to Skarb Państwa, a emitent w zamian, po pierwsze zobowiązuje się, że zwróci je w konkretnej dacie oraz w ściśle określonych okresach czasu, będzie wypłacał inwestorowi dodatkowe świadczenia pieniężne – wyjaśnia Marcin Wlazło, Dyrektor Biura Maklerskiego Pekao.

Rodzaje obligacji

Te świadczenia pieniężne to de facto oprocentowanie obligacji. Tu możemy wyróżnić trzy ich rodzaje: oparte na stałej stopie, stopie zmiennej (wynikającej ze stopy referencyjnej NBP) oraz indeksowane o wskaźnik inflacji.

Informacje o rodzaju oprocentowania obligacji oraz wszystkie pozostałe ważne parametry są zawarte w tzw. listach emisyjnych. To z nich można dowiedzieć się na jak długo pożyczamy państwu pieniądze, czy jak często wypłacane są odsetki.

Obecnie w ofercie Biura Maklerskiego Pekao znajduje się sześć rodzajów detalicznych obligacji skarbowych o różnym oprocentowaniu i terminie zapadalności: 3-miesięczne o oprocentowaniu stałym (OTS), roczne o oprocentowaniu zmiennym (ROR), 2-letnie o oprocentowaniu zmiennym (DOR), 3-letnie o oprocentowaniu stałym (TOS), 4-letnie indeksowane inflacją (COI) oraz 10-letnie indeksowane inflacją (EDO).

Jak i gdzie kupić?

Obligacje można nabyć na kilka sposobów.

- Klient może nabyć obligacje przez internet, w systemie transakcyjnym Pekao24, aplikację PeoPay i infolinię, a także osobiście w punktach sprzedaży obligacji, które są zlokalizowane w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao oraz w wybranych oddziałach Banku Pekao S.A. - mówi Dominika Bajer-Stachowska, Dyrektor Biura Rozwoju Oferty z Biura Maklerskiego Pekao.

Ok. 70 procent sprzedaży obligacji, którą prowadzi Biuro Maklerskie Pekao – jak dodaje dyrektor Bajer-Stachowska – odbywa się poprzez kanały zdalne, czyli system transakcyjny i aplikację.


A jeśli Państwo mają jakiekolwiek pytania dotyczące detalicznych obligacji skarbowych, to zapraszamy do kontaktu. Można je wysyłać na adres e-mail: obligacjeskarbowe@pekao.com.pl

Na wybrane pytania odpowiemy w kolejnym odcinku naszego podcastu.

Partnerem artykułu jest Biuro Maklerskie Pekao.


Publikacja handlowa. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

Polecane

Wróć do strony głównej