Odwrócony VAT od telefonów komórkowych, tabletów i laptopów. Prezydent podpisał ustawę

Ustawa rozszerzająca tzw. mechanizm odwróconego VAT na kolejne towary, m.in. na telefony komórkowe, tablety, notebooki, konsole do gier, a także nieobrobione półprodukty z aluminium, ołowiu i cynku została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

2015-04-28, 15:13

Odwrócony VAT od telefonów komórkowych, tabletów i laptopów. Prezydent podpisał ustawę
Ustawa rozszerza tzw. mechanizm odwróconego VAT na kolejne towary, m.in. na telefony komórkowe, tablety, notebooki, konsole do gier. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O mechanizmie odwróconego VAT mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: wiceminister finansów Jarosław Neneman, Klaudia Kaniecka z Pracodawców RP i Roman Namysłowski, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego w Crido Taxand /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących sposobu określania proporcji i związanych z tym korekt, a także regulacji dotyczących opodatkowania towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej i jednego z przepisów przejściowych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego

Głównym celem ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych jest uszczelnienie systemu podatkowego przez wprowadzenie innego sposobu pobierania VAT - tzw. mechanizmu odwróconego VAT - w obszarach, w których dochodzi do szczególnie dużych nadużyć.
Piotr Andrzejak, partner, radca prawny, doradca podatkowy, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów o odwróconym VAT.

Źródło: Newseria
Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem.

Zgodnie z ustawą mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

REKLAMA

Mechanizm odwróconego VAT ma obowiązywać, gdy wartość sprzedaży w ramach jednej transakcji przekroczy 20 tys. zł.

Nowelizacja istotna dla firm

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Finansów jest ważna głównie z punktu widzenia firm. Dla konsumentów niczego ona nie zmienia, wyjaśnia Roman Namysłowski, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego w Crido Taxand.

Mechanizmem odwróconego VAT w oszustów podatkowych >>>

- W sytuacji, kiedy mamy sklep, który sprzedaje na rzecz osoby fizycznej, czyli konsumenta, to rozwiązanie nie ma zastosowania. Taka transakcja będzie opodatkowana na dotychczasowych zasadach, czyli sprzedawca będzie musiał doliczyć do ceny VAT, ten podatek odprowadzić do urzędu skarbowego, a konsument zapłaci cenę zawierającą podatek VAT, czyli kwotę brutto – mówił na antenie radiowej Jedynki Roman Namysłowski.

REKLAMA

Szacunki mówią, że z powodu braku odpowiednich przepisów w 2013 roku w kasie państwa zabrakło około 42 miliardów złotych. To mniej więcej tyle, ile wynosi roczny deficyt budżetowy.

PAP/Jedynka, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze