E-faktury nadal niepopularne w firmach

W czasie ostatnich dwóch lat dwukrotnie zwiększył się odsetek klientów indywidualnych, którzy korzystają z elektronicznych faktur - wynika z nowego badania koalicji „Wybieram e-faktury”. Równocześnie e-faktury nadal wystawia tylko niewielki odsetek działających w Polsce przedsiębiorstw - bo tylko około 10 proc. polskich firm. O tym co daje e-faktura ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński w rozmowie z Justyną Golonko.

2015-06-20, 09:00

E-faktury nadal niepopularne w firmach
E-invoices. . Foto: Photo: pixabay.com

Posłuchaj

O e-fakturach, w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki, opowiadał ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Koalicja "Wybieram e-faktury" przeprowadziła badanie, które miało odpowiedzieć jak wygląda popularność e-faktur. Jeżeli chodzi o klientów indywidualnych, oni się przekonują i już praktycznie 2/3 polaków korzysta z faktur elektronicznych i chwali sobie faktury elektronicznych. Natomiast przedsiębiorcy są już bardziej sceptyczni. Tylko kilka, może kilkanaście procent korzysta z faktur elektronicznych - mówi Pruszyński.

"Musimy rozwiewać takie mity"

- Największa barierą są stereotypy i przyzwyczajenia. Wśród tych nieprzekonanych do e-faktur, najczęściej wspominany jest fakt, że dokument papierowy trudniej zgubić, rzadziej zapomina się o terminie płatności takiej faktury. Niesłusznie funkcjonuje mit, który mówi, że dokument elektroniczny nie jest tak samo ważny, jak faktura papierowa. Przedsiębiorcy wskazywali na fakt niejasnego stanowiska Urzędów Skarbowych - tłumaczy.

- Musimy rozwiewać takie mity i wskazywać, że stanowisko US jest jasne, Urzędy Skarbowe nie kwestionują dokumentów ze względu na fakt, że jest on w formie elektronicznej. W ustawie VAT-owskiej mamy zdefiniowaną fakturę i jest to zapis, że fakturą jest dokument, zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej - dodaje.

E-faktury to oszczędność

- Zaletą e-faktur to przede wszystkim oszczędność naszych pieniędzy, czyli minimalizowanie kosztów naszej działalności, wydrukowanie faktury kosztuje, kosztuje papier, tusz, użycie drukarki, czas osób które muszą z niej skorzystać. W drugiej kolejności jest to ochrona środowiska. 1,5 mld faktur wystawianych w Polsce to jest konieczność wycinki 255 tys. drzew rocznie. Do tego lepsza ochrona danych osobowych, danych naszych i naszej firmy. Fakturę papierową łatwiej zgubić, zostawić gdzieś na wierzchu, gdzie inne osoby będą miały dostęp do tych danych. Jeżeli chodzi o fakturę elektroniczną mamy ją zapisaną na naszym komputerze, często chronionym hasłem - mówi Przemysław Pruszyński.

REKLAMA

Polska nie odstaje na tle Europy ale może być lepiej

- W innych krajach Europy, zachodzi to szybciej. Też nie jest tak, że wszyscy na zachodzie korzystają z e-faktur. Jednak jeśli chodzi, w skali Polski, o stosowanie e faktur, to jest to na poziomie, w 2015 roku, 15 %. Jeżeli chodzi o kraje Europy to jest to w przedziale 15-40%. Liderem jest Skandynawia, gdzie ogół faktur elektronicznych, we wszystkich fakturach, przekracza już 40%. Szybciej ten proces zachodzi wśród klientów indywidualnych, tutaj nie odstajemy od średniej Unijnej. Gorzej jest, jeżeli chodzi o wymianę faktur w biznesie, ale to też się zmienia. Mamy nadzieję, że coraz więcej przedsiębiorców, dzięki takim kampaniom jak nasza, będzie korzystać z e-faktur - tłumaczy ekspert.

W Polsce z e-faktur chętniej korzystają małe niż duże firmy - z badania wynika, że co czwarta badana firma w ogóle nie ma do czynienia z e-fakturami. 41 proc. badanych firm odbiera e-faktury, ale ich nie wystawia, 32 proc. firm i odbiera, i wystawia, a jedynie co dziesiąta firma wystawia faktury, ale ich nie odbiera.

Justyna Golonko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej