Unijny Kodeks Celny wchodzi w życie 1 maja. Wprowadza nową, obowiązkową i kosztowną opłatę

2016-03-23, 21:44

Unijny Kodeks Celny wchodzi w życie 1 maja. Wprowadza nową, obowiązkową i kosztowną opłatę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Od 1 maja wchodzi w życie Unijny Kodeks Celny. Zakłada on przyspieszenie i uproszczenie procedur, lepsze pobieranie ceł, a także elektroniczny obieg dokumentów i ujednolicenie przepisów w krajach należących do Unii Europejskiej.

Posłuchaj

Od 1 maja wchodzi w życie unijny kodeks celny. W ocenie Doroty Pokrop z firmy doradczej EY (czyt. i łaj), przedsiębiorstwa muszą przygotować się do regulacji, których niektóre rozwiązania mogą oznaczać rewolucję. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

W ocenie Doroty Pokrop z firmy doradczej EY, przedsiębiorstwa muszą przygotować się do regulacji, których niektóre rozwiązania mogą oznaczać rewolucję.

Według niej, na zamianę przepisów powinni zwrócić uwagę przede wszystkim ci przedsiębiorcy, dla których obrót z krajami spoza UE jest istotny - importerzy i eksporterzy.

Będą dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem zapłaty cła i podatków

Zaznacza, że Unijny Kodeks Celny wprowadza między innymi obowiązek zabezpieczenia zapłaty cła i podatków, które mogą powstać, nawet jeśli cło jest zawieszone. To może być dla przedsiębiorców dodatkowy koszt - uzupełnia Dorota Pokrop.

Według EY, do nowych przepisów najłatwiej będzie się przystosować firmom, które do 1 maja będą miały tak zwany status AEO, czyli upoważnionego przedsiębiorcy.

Są to firmy, które dostosowały swoje procedury celne, zostały pozytywnie zweryfikowane, otrzymały certyfikat i na co dzień korzystają już z ułatwień. Status AEO jest uznawany nie tylko w Unii Europejskiej, ale na przykład w Stanach Zjednoczonych.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej