Rząd ocenił "uderzenia antybiurokratyczne" Morawieckiego

Rząd zapoznał się na wtorkowym posiedzeniu z informacją dotyczącą prac w Ministerstwie Rozwoju nad poprawą otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców.

2016-04-12, 15:48

Rząd ocenił "uderzenia antybiurokratyczne" Morawieckiego
Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział pod koniec marca "dwa duże uderzenia antybiurokratyczne", czyli dwa pakiety reform dotyczących uproszczeń i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla firm.Foto: Pixabay

Rząd chce pomagać w rozwoju innowacyjnych firm

Rząd chce poprawić relacje urząd-firma

; chodzi o polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz relacji przedsiębiorców z administracją publiczną.

Plan Morawieckiego przewiduje poprawę otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców

Jak przypomniało w komunikacie CIR, rząd 16 lutego br. przyjął „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, w którym jednym z filarów rozwoju gospodarczego naszego kraju jest rozwój innowacyjnych firm. W tym obszarze najważniejszym zadaniem jest poprawa otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców. W praktyce chodzi o polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz relacji przedsiębiorców z administracją publiczną.

Powstanie pakiet rozwiązań prawnych

Według CIR Ministerstwo Rozwoju – we współpracy z organizacjami gospodarczymi i społecznymi oraz ekspertami prawa gospodarczego – prowadzi prace nad pakietem oczekiwanych przez przedsiębiorców rozwiązań, które poprawią otoczenie, w jakim funkcjonuje biznes, co ma przełożyć się na wzrost gospodarczy.

REKLAMA

Trzeba poprawić relacje urząd-firma

Proponowane rozwiązania zmierzają w szczególności do poprawy relacji przedsiębiorców z organami administracji publicznej oraz usprawnienia postępowań administracyjnych. Prace resortu dotyczą też skrócenia procedur administracyjnych oraz zmniejszenia ich uciążliwości i nieprzewidywalności, a także zwiększenia możliwości załatwienia spraw na podstawie porozumień czy mediacji.

Dwa duże uderzenia antybiurokratyczne

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział pod koniec marca "dwa duże uderzenia antybiurokratyczne", czyli dwa pakiety reform dotyczących uproszczeń i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla firm.

Pierwszy pakiet antybiurokratyczny – przed wakacjami

"W tym roku planujemy dwa pakiety - przed wakacjami zdążymy z jednym, a jesienią z drugim - uproszczeń dla przedsiębiorstw i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych, zarówno w obszarze płatności, płynności, sądownictwa, należności, rejestrowania firmy, wyrejestrowania firmy" - mówił wicepremier. "Mogę obiecać, że przed wakacjami na pewno będziemy się starali taki pakiet zaproponować i po wakacjach drugi, tak żeby w tym roku były takie dwa duże uderzenia antybiurokratyczne" - zapowiedział.

Za 15 lat Polak ma zarabiać tyle, ile przeciętny obywatel w UE

Ministerstwo Rozwoju chce, żeby za 15 lat przeciętny Kowalski w Polsce zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE. Taki jest m.in. cel planu rozwojowego, przygotowanego przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, a przyjętego 16 lutego przez rząd.

PKB na głowę mieszkańca Polski ma być w 2040 r. większy od PKB na głowę mieszkańca UE

Jednym z efektów planu ma być konwergencja PKB Polski i PKB UE na głowę mieszkańca. Z przedstawionej przez wicepremiera Morawieckiego "ścieżki konwergencji" wynika, że o ile obecnie polskie PKB per capita to ok. 70 proc. unijnego, o tyle ok. roku 2030 te poziomy się zrównają, a ok. roku 2040 polski PKB na głowę będzie o 12,8 proc. przekraczać poziom unijny. To ma się przełożyć na zarobki - średni unijny zarobek Polacy będą zatem otrzymywać w 2030 roku.

Receptą na to ma być m.in. pięć filarów planu Morawieckiego. Te pięć filarów to reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej