Przedsiębiorcy o Rzeczniku Przedsiębiorców: ma przemycać logikę biznesową do przepisów
Trwają społeczne konsultacje Konstytucji Biznesu. Ministerstwo Rozwoju skierowało do uzgodnień najważniejszą jej część, czyli ustawę "Prawo przedsiębiorców".
2017-03-09, 20:28
Posłuchaj
Znajduje się tam katalog zasad, które urzędnicy będą musieli brać pod uwagę przy rozpatrywaniu spraw przedsiębiorców - m.in. zasadę, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy czy przyjazna interpretacja przepisów.
Pojawić się ma też nowa instytucja - Rzecznik Przedsiębiorców.
Według resortu rozwoju, Rzecznik Przedsiębiorców "będzie stał na straży ich praw". Na jego wniosek urzędy miałyby wydawać objaśnienia najbardziej skomplikowanych przepisów.
− A to właśnie zawiłość naszego prawo jest zmorą przedsiębiorców - mówi Arkadiusz Pączka z organizacji Pracodawcy RP.
REKLAMA
Co najbardziej przeszkadza małym firmom
Jak podkreśla, z badań przeprowadzonych wśród mikro i małych przedsiębiorstw wynika, że najwięcej problemów przysparza biurokracja, przepisy podatkowe, Prawa pracy, czasem Prawo budowlane i zamówienia publiczne.
Przepisy prawne decydują o „życiu” małych firm
− Przepisy prawa mają bardzo duży wpływ na rozwój małych firm, gdyż one nie mają wielkich departamentów prawnych, które na bieżąco monitorują zmiany w prawie i ich wpływu na działalność, mówi gość radiowej Jedynki.
Rzecznik ma opiniować wpływ nowych przepisów na przedsiębiorczość
I to właśnie Rzecznik Przedsiębiorców będzie opiniował projekty ustaw dotyczące przedsiębiorczości.
To zdaniem Piotra Soroczyńskiego - głównego analityka KUKE - może być duże wsparcie dla mikro i małych firm.
REKLAMA
Rzecznik ma zwracać uwagę urzędnikom na realia biznesowe
Podkreśla, że urzędnicy tworząc prawo, nie zawsze widzą optykę realnej działalności gospodarczej. Stąd dzięki Rzecznikowi będzie możliwość przebicia się „logiki biznesowej” do przepisów.
Czy Rzecznikowi uda się przełamać urzędnicze lobby?
Jednak zdaniem Przemysława Ruchlickiego z Krajowej Izby Gospodarczej, trudno dziś ocenić czy to będzie realne wsparcie dla przedsiębiorców.
Czy kolejna instytucja naprawi coś, co powinno po prostu działać?
− Wszystko zależy od tego, jak ta instytucja będzie funkcjonowała w realnym świecie, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.
I dodaje, że kolejną instytucją próbuje się naprawić coś, co powinno po prostu działać.
REKLAMA
Rzecznik Przedsiębiorców - ma dbać o praktyczne zastosowanie „Konstytucji Biznesu”. Ma wspierać pozytywne zmiany w relacjach przedsiębiorców z administracją i zdaniem Adama Rucińskiego prezesa firmy doradczej BTFG taka instytucja może być skuteczna.
− Jeśli ta osoba będzie identyfikowała się z małymi przedsiębiorstwami, to może być przeciwwagą, podpowiadać inne rozwiązania, prowadzić dialog z rządem, to to rozwiązanie może się sprawdzić, mówi Adam Ruciński.
Kadencja rzecznika wynosić będzie 5 lat.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA