Polska jako strefa ekonomiczna: wielka szansa dla małych i średnich firm
Do doradców podatkowych zgłaszają się już firmy po tym, jak we wtorek poznaliśmy szczegóły przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych, które mają obowiązywać w całym kraju.
2018-09-07, 17:00
Posłuchaj
Teraz ulgi w podatku dochodowym mogą dostać nawet mikro przedsiębiorstwa. Punktowane będą też inwestycje w nowe technologie czy działalność w miastach o największym bezrobociu. Firmy mają zacząć inwestycje już w czwartym kwartale tego roku.
Zapowiedź Polski jako strefy ekonomicznej padła rok temu
Na ten moment biznes w Polsce czekał od dawna. Rok temu w Krynicy padła pierwsza deklaracja objęcia całej Polski Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. − Podpisana w czerwcu przez prezydenta ustawa właśnie teraz nabrała kształtów - mówi Marcin Mroczek z firmy doradczej Deloitte.
Jak dopowiada, już w wakacje padały pytania, kiedy można starać się o pomoc w ramach nowego instrumentu.
Małe firmy mogą inwestować tam gdzie chcą, a nie tylko w strefach
Okazuje się, że współpracą są zainteresowani nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale i małe i średnie firmy, gdyż jak tłumaczą, dzięki nowym przepisom o strefach, mogą inwestować tam gdzie chcą, a nie tylko tam, gdzie są strefy ekonomiczne.
REKLAMA
Nowe przepisy gwarantują nie tylko ulgi podatkowe…
Inwestowanie w strefie oznacza dla firmy ulgę w podatku dochodowym. Punktowane są na przykład inwestycje w miejscach o największym bezrobociu - ale na znaczeniu zyskała też jakość inwestycji.
Bo, jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, państwo odeszło od wspierania każdej zgłoszonej inwestycji.
− Zależy nam na inwestycjach o wysokiej jakości, bardziej trwałych, zgodnych z polityką rozwojową państwa, dających odpowiedni udział eksportu, opartych o prace badawczo-rozwojowe, mówi Marcin Mroczek.
Wnioski będą rozpatrywane maksymalnie w ciągu trzech miesięcy
Wnioski przedsiębiorców mają być rozpatrywane w ciągu maksymalnie trzech miesięcy, wcześniej firmy czekały na decyzję często ponad rok.
REKLAMA
Większość inwestycji ma wystartować na początku przyszłego roku, ale boom zacznie się, według doradców podatkowych, już jesienią.
Przywileje można uzyskać aż na 15 lat
− Przywilej strefowy będzie można uzyskać nawet na 15 lat - mówi Jadwiga Emilewicz, Minister przedsiębiorczości i Technologii.
Ulgami zostaną objęte też mikroprzedsiębiorstwa
Według wyliczeń rządu, nowe ulgi w ciągu niespełna dziesięciu lat mają zwiększyć wartość inwestycji w Polsce do niemal 120 mld złotych. Do tego czasu ma też powstać prawie 160 tysięcy miejsc pracy. Nowością jest też objęcie ulgami strefowymi średnich, małych, a nawet mikro przedsiębiorców.
Jak podkreśla minister Emilewicz, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw otrzymują oni dodatkowe punkty przy kwalifikowaniu się do udzielenia pomocy publicznej.
REKLAMA
− Dzięki temu, podkreśla, mamy nadzieję, że szybciej urosną.
Dotąd działało w Polsce 14 specjalnych stref ekonomicznych. Przez 8 najbliższych lat mają działać według dotychczasowych reguł.
Marcin Jagiełowicz, jk
Polecane
REKLAMA