X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Mimo koronawirusa w Polsce rośnie aktywność gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:23
Jak wynika z nowego, badającego stan gospodarki wskaźnika ekonomicznego Pekao Tracker, aktywność ekonomiczna w Polsce była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach wielkanocnych i od tego czasu systematycznie rośnie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Indeks Pekao Tracker, opracowany przez bank Pekao jest nowych narzędziem pozwalającym na śledzenie aktywności ekonomicznej w obecnym kryzysie. Dzięki niemu stan gospodarki jest mierzony wręcz z dnia na dzień, a nie jak dotychczas, z miesięcznym opóźnieniem.

Indeks pozwala na bieżąco śledzić rozwój sytuacji w gospodarce

Jak powiedział główny ekonomista banku Pekao Ernest Pytlarczyk, indeks pomaga śledzić aktywność ekonomiczną w czasie rzeczywistym. Wyjaśnił, że uruchomienie narzędzia wiąże się z obecnym kryzysem wywołanym pandemią.


produkcja1200.jpg
"Odczyty powinny być już lepsze". Premier i analitycy resortu rozwoju o danych dot. produkcji

- Ten kryzys jest bezprecedensowy pod względem szybkości, bo właściwie z dnia na dzień poczuliśmy się, jakby ktoś nam wyrwał dywan spod stóp. W ciągu kilku tygodni dzieje się tyle, ile w normalnych czasach przez kilka kwartałów - powiedział Pytlarczyk.

Zwrócił uwagę na bardzo głębokie spadki aktywności ekonomicznej, do mierzenia której w szybkim tempie statystyka publiczna nie jest przygotowana. Wskazał, że na przykład dane miesięczne w Polsce są publikowane 20 dni po zakończeniu miesiąca, a kwartalne po 45 dniach.

Obecnie wiele decyzji podejmowanych jest po omacku - kilka miesięcy od sytuacji, jaka miała miejsce w gospodarce

- Oznacza to, że informacje za drugi kwartał poznamy trzy miesiące po rozmrożeniu gospodarki. Więc bardzo długo żylibyśmy w stanie absolutnej niewiedzy co do tego, jak wygląda ta trajektoria pomiędzy tymi ważnymi odczytami - mówił.

Pytlarczyk podał przykład czwartkowych danych GUS o produkcji przemysłowej za kwiecień, podczas gdy wiadomo już, że od końca zeszłego miesiąca nastąpiły dwa etapy odmrażania gospodarki.

- A więc w żaden sposób nie jest to wystarczająca miara aktywności ekonomicznej - tłumaczył.

Nowy indeks określi bieżący stan gospodarki na podstawie aktualnych, dziennych danych

Według niego nowy indeks będzie jedną syntetyczną miarą, która pozwoli - także osobom mniej zorientowanym w szczegółowych danych - wyrobić sobie opinię dotyczącą tego, w którym miejscu aktywności ekonomicznej jesteśmy i jak wygląda odmrażanie gospodarki.

Ekonomista z Pekao Piotr Bartkiewicz poinformował, że Tracker powstaje w oparciu o dane publiczne i niepubliczne posiadane przez bank, które są anonimizowane. Wyjaśnił, że muszą to być dane o dużej częstotliwości, optymalnie - dzienne, dostępne bez zbędnych opóźnień i z dostatecznie długą historią.

Ekonomiści Pekao jako danych publicznych do indeksu używają danych dziennych o zużyciu energii (zapotrzebowaniu na moc) oraz danych z policji o wypadkach drogowych, które dają informacje o ruchu drogowym. W przypadku danych banku wykorzystywane są informacje o płatnościach kartowych oraz wpływach na konta małych i średnich przedsiębiorstw.

Indeks Pekao Tracker nie jest odsezonowany - pokazuje na przykład, że obecnie jesteśmy na poziomie nieco wyższym niż w czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia.

- Okres świąteczno-noworoczny można traktować trochę jako benchmark (punkt odniesienia - PAP) dla tego, co się dzieje obecnie. To naturalny eksperyment, który pokazuje, co się dzieje z gospodarką, kiedy wszyscy zgodzimy się co do tego, że chcemy mieć więcej czasu wolnego, chcemy go spędzić z rodziną, nie chcemy w tym czasie pracować, wydawać pieniędzy ani poruszać się - powiedział.

Bardziej dokładny i precyzyjny pomiar stanu gospodarki - jej aktywności, spadków czy zawieszenia

Według niego dzięki indeksowi można się dowiedzieć, jak szybko gospodarka wstaje, jak szybko powraca do poziomu poprzedniej aktywności. Tego rodzaju tracker nie powie natomiast, czy PKB rośnie o 5 proc. czy o 4 proc., ale pokaże, czy jesteśmy 20 czy raczej 10 proc. poniżej poziomu wyjściowego, czy uczyniliśmy postępy na drodze do normalizacji, czy nie. Bartkiewicz dodał, że to narzędzie nie będzie użyteczne w każdych okolicznościach, ale obecnie - tak.

Aktualnie Pekao Tracker wskazuje, że aktywność ekonomiczna była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach wielkanocnych (31 proc. poniżej stanu wyjściowego) i od tego czasu systematycznie rośnie. Punktem wyjściowym dla indeksu jest 100 punktów, za który uznano średnią dzienną aktywności z pierwszego tygodnia grudnia 2019 roku.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Resort rozwoju: pełny wpływ pandemii na polską gospodarkę będzie widoczny dopiero w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:57
Analitycy Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do danych GUS prognozują w kwietniu spadek sprzedaży produkcji przemysłowej o ok. 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co po koronawirusie? Ekonomistka: powstanie wiele nowych firm

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 14:22
- Wychodzenie z recesji po pandemii będzie sprzyjało powstawaniu nowych poddostawców i usługodawców - wskazała Sonia Buchholtz ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy najgorsze mają za sobą. Coraz mniej przedsiębiorstw chce zwalniać i obniżać pensje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:00
Jak oceniają Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju, nastroje przedsiębiorców uspokajają się. O dalszej redukcji zatrudnienia myśli 8 proc. firm, podczas gdy pod koniec marca było ich 28 proc. Coraz mniej przedsiębiorców chce też obniżać pensje. Rosną też zamówienia, szczególnie w handlu i usługach.
rozwiń zwiń