X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci ostrzegają: koronawirus uaktywnił hakerów, rośnie ryzyko ceberataków na firmy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:47
W opinii 55 proc. firm biorących udział w badaniu KPMG wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do wzrostu ryzyka cyberataków. W 2020 r. 64 proc. z nich odnotowało przynajmniej jeden incydent. Dla połowy firm wyzwaniem było bezpieczeństwo w pracy zdalnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/JARIRIYAWAT

W opublikowanym w środę raporcie "Barometr cyberbezpieczeństwa. COVID-19 przyspiesza cyfryzację firm" firma doradcza KPMG wskazała, że pomimo ogólnego kryzysu wywołanego pandemią w niemal co czwartej badanej firmie zwiększono budżet na cyberbezpieczeństwo. Z kolei tylko w 14 proc. przedsiębiorstw środki na ten cel ograniczono.

Powszechna cyfryzacja zwiększyła pole aktywności cyberprzestepców

Pandemia koronawirusa przyspieszyła cyfryzację i wymusiła powszechnie organizację pracy zdalnej - zaznaczyło KPMG, oceniając, że w ślad za tym wzrosła intensywność działań oraz pomysłowość cyberprzestępców.

1200_haker_shutterstock.png
Atak hakerów na laboratorium w Oksfordzie. Prowadzono tam badania nad COVID-19

Według raportu rok 2020 okazał się bardziej niebezpieczny pod względem prób cyberataków na firmy w porównaniu z 2019 r. Przynajmniej jeden cyberincydent zanotowało 64 proc. badanych przedsiębiorstw, co oznacza w skali roku wzrost o 10 punktów proc.

Dodatkowo KPMG zwraca uwagę, że w 2020 roku próby cyberataków średnie firmy obserwowały częściej niż duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Cyberataki są już zjawiskiem powszechnym, zarówno na duże, jak i średnie i małe firmy

"Cyberataki były w 2020 roku niestety zjawiskiem powszechnym. Właściwym pytaniem przestaje być dziś czy, ale kiedy firma stanie się ofiarą cyberataku. W związku z tym konieczne jest właściwe przygotowanie przedsiębiorstw na jak najszybsze wykrycie incydentu bezpieczeństwa oraz właściwą reakcję" - mówi Partner, Szef Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce Michał Kurek. Jak dodaje, zabezpieczenia prewencyjne są najważniejsze, ale wobec dzisiejszych cyberzagrożeń nie są już wystarczające.

haker komputer technologia 1200.jpg
Rady, które pozwolą zapobiec zakłócaniu lekcji online

W jego ocenie, cyberprzestępcy bezwzględnie wykorzystują napięcia społeczne oraz podatności związane z przyspieszoną reorganizacją trybu pracy do konstrukcji skutecznych scenariuszy cyberataków.

Nadal wiele firm bez skutecznych procedur eliminujących phishing czy złośliwe oprogramowanie  

- Dodatkowo pandemia zweryfikowała skuteczność procedur reakcji na sytuacje kryzysowe oraz plany zapewnienia ciągłości działania, które w wielu organizacjach nie zawierały scenariuszy ryzyka niedostępności personelu - wskazuje Michał Kurek.

W ocenie przedsiębiorstw biorących udział w badaniu największe ryzyko stanowią dla nich wycieki danych za pośrednictwem złośliwego oprogramowania (malware). Na podobnym poziomie firmy obawiają się phishingu – czyli wyłudzania danych uwierzytelniających oraz wycieków danych w wyniku kradzieży, zgubienia nośników lub urządzeń mobilnych.

Zmniejsza się za to ryzyko utraty danych z powodu włamań do sieci czy "zdrady" nielojalnych pracowników

Jako najmniej ryzykowne cyberzagrożenia organizacje wymieniają przede wszystkim włamania do urządzeń mobilnych, ataki wykorzystujące błędy w aplikacjach oraz ataki na sieci bezprzewodowe.

1200_Cyberpunk_shutterstock.png
Atak hakerski na CD Projekt. Kody źródłowe do Cyberpunka 2077 sprzedane w darknecie

Jak podkreśliło KPMG, zdecydowanie mniej firm niż w poprzednich edycjach badania wskazało na potencjalne niebezpieczeństwo utraty danych w wyniku działania podkupionych lub niezadowolonych pracowników.

Bezpieczeństwo cyfrowe firm zależy najbardziej od ich możliwości finansowych oraz zasobów personalnych

Ponad połowa uczestników badania przyznała, że największą barierą utrudniającą budowanie odpowiedniego poziomu zabezpieczeń w firmach są trudności w znalezieniu oraz utrzymaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Widoczna jest tendencja, że zbyt mały budżet jest większym problemem w przypadku mniejszych firm, a problemy z zasobami ludzkimi są większym wyzwaniem dla dużych organizacji - wskazało KPMG.

Raport "Barometr cyberbezpieczeństwa. COVID-19 przyspiesza cyfryzację firm" powstał na podstawie badania z przełomu stycznia i lutego br., przeprowadzonego na próbie 100 organizacji biznesowych w Polsce o przychodach powyżej 50 mln zł.

PAP, jk

Czytaj także

Jak skutecznie chronić swoje dane osobowe i ustrzec się przed kosztownymi konsekwencjami kradzieży tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 19:00
Wiele firm i instytucji w całej Europie, a także USA, czy Indiach zmaga się ze skutkami wtorkowego cyberataku, do którego wykorzystany został wirus Petya. Blokuje on zainfekowane komputery, a za ich odblokowanie hakerzy domagają się okupu. To najlepiej pokazuje, że zagrożenia czyhające na nas w cyberprzestrzeni mogą nas sporo kosztować w świecie realnym. Jak się zatem przed nimi ustrzec?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy coraz częściej wykorzystują informacje zbierane przez pliki cookies

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 17:00
Do ataków hakerskich coraz częściej wykorzystywane są informacje gromadzone przez pliki cookies, przez co czujność internautów wobec podejrzanych e-maili zostaje uśpiona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważajcie na nowe internetowe oszustwo

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 18:19
Policja ostrzega przed nową metodą cyberprzestępców, którzy próbują wyczyścić nasze konta bankowe. To tzw. metoda "na zdalny pulpit". 
rozwiń zwiń