Pandemia nie zaszkodziła amerykańskim miliarderom. Jest ich więcej i są jeszcze bogatsi
5 bln dolarów są już warte majątki najbogatszych Amerykanów. To o 2,1 bln dolarów, czyli o 70 proc. więcej, niż przed pandemią - wylicza agencja Reuters. Wzrosła też liczba najbogatszych Amerykanów - w marcu zeszłego roku było ich 614, dziś dziesięciocyfrowymi kontami bankowymi dysponuje - 745.
2021-12-08, 15:22
Jak informuje Forbes, na podstawie analizy Americans for Tax Fairness (ATF) i Institute for Policy Studies Program on Inequality (IPS), 5 bilionów dolarów, którymi zarządza 745 miliarderów, to o dwie trzecie więcej niż środki, którymi dysponuje 50 proc. amerykańskich gospodarstw domowych o najniższych dochodach.
Rosnące bogactwo wąskiej grupy osób w ciągu ostatnich 19 miesięcy jest jeszcze bardziej widoczne w zestawieniu z niszczycielskim wpływem koronawirusa na ludzi pracujących - pisze w swoim raporcie (World Inequality Report 2022) serwis centrum badawczego Inequality.
W tym czasie bowiem prawie 89 milionów Amerykanów straciło pracę, ponad 44,9 miliona zachorowało na wirusa, a ponad 724 tysięcy zmarło z jego powodu.
Kosmicznie bogaci
Wśród pojedynczych historii kryjących się za wielkimi liczbami znajduje się ta o Elonie Musku z Tesli i SpaceX, który nie tylko pokonuje Jeffa Bezosa w kosmosie, ale też przegonił go w klubie miliarderów.
REKLAMA
Dziewiętnaście miesięcy temu Bezos był prawie pięć razy bogatszy od Muska. Teraz, po błyskawicznym, ośmiokrotnym wzroście majątku, Musk jest wart 209 miliardów dolarów, a Bezos - 192 miliardy.
W tym okresie bogactwo Bezosa wciąż rosło o bardzo duże 70 proc.
Założyciele Google, Sergey Brin i Larry Page, mają teraz łącznie 237 miliardów dolarów, co stanowi 137-procentowy wzrost w stosunku do ich łącznego majątku wynoszącego 100 miliardów dolarów na początku pandemii.
Liczby robią wrażenie
Szef Nike Phil Knight prawie podwoił swoją fortunę, jej wartość wzrosła z 29,5 miliardów do prawie 58 miliardów dolarów. Częściowo mogło to być spowodowane tym, że w 2020 roku Nike nie zapłacił ani grosza federalnego podatku dochodowego od swojego, wynoszącego 2,9 miliarda dolarów, zysku; a w latach 2018-2020 korporacja wpłaciła do federalnej kasy zaledwie 3,3 procent od zysku, który sięgnął w tym czasie 9 miliardów dolarów.
REKLAMA
MacKenzie Scott, była żona założyciela Amazona, Jeffa Bezosa, od początku pandemii odnotowała wzrost swojego majątku o 19,5 miliarda, czyli o 54 procent, nawet po tym, jak oddała 8,6 miliarda dolarów swojego majątku na cele charytatywne.
Reuter, Inequality, jk
REKLAMA