Większa kontrola internetu w Chinach. Firmy musiały się podzielić z regulatorem specyfikacją algorytmów
Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich cennych algorytmów z krajowymi regulatorami. Pekin chce uzyskać większy nadzór nad krajowym sektorem internetowym.
2022-08-31, 12:15
Administracja Cyberprzestrzeni Chin, jeden z najpotężniejszych regulatorów w kraju, dostała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym firmy e-commerce Alibaba i giganta gier Tencent.
Lista pojawiła się po tym, jak Chiny wprowadziły w marcu prawo regulujące sposób, w jaki firmy technologiczne wykorzystują algorytmy rekomendacji. Zasady obejmują umożliwienie użytkownikom rezygnacji z algorytmów rekomendacji, a także wymaganie od firm uzyskania licencji na świadczenie usług informacyjnych.
Algorytmy są tajnym narzędziem stojącym za sukcesem wielu chińskich firm technologicznych. Mogą one być wykorzystywane do kierowania do użytkowników produktów lub filmów na podstawie informacji o tym kliencie.
Ostrzejsze regulacje
W ciągu ostatnich prawie dwóch lat Pekin zaostrzył regulacje dotyczące chińskiego sektora technologicznego w obszarach od ochrony danych do przeciwdziałania praktykom monopolistycznym. Tym samym Chiny starają się powstrzymać potęgę krajowych gigantów, które rosły, w dużej mierze bez skrępowania, przez kilka lat.
REKLAMA
Ustawa z marca wymaga również od firm, aby ujawnić szczegóły algorytmów z regulatorem cyberprzestrzeni. Przedsiębiorstwa starają się to jednak robić na możliwie najwyższym poziomie ogólności. Na przykład, algorytm stworzony przez ByteDance dla Douyin, chińskiej wersji TikTok, służy do rekomendowania grafik, filmów, produktów i usług, które mogą być interesujące dla użytkowników poprzez dane behawioralne, takie jak kliknięcia i polubienia. Algorytm dla Taobao, chińskiego Alibaby, jest wykorzystywany do rekomendacji treści na stronie głównej i w innych częściach aplikacji na podstawie historycznych danych wyszukiwania użytkownika. Więcej informacji firmy nie chcą ujawnić.
Ruch Chin w celu stworzenia systemu rejestracji algorytmów jest bezprecedensowy. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie wprowadziły jeszcze niczego podobnego, chociaż europejscy ustawodawcy debatują obecnie nad zasadami dotyczącymi wykorzystania sztucznej inteligencji.
- Czytaj także:
Płatności bezgotówkowe zdominowały rynek. Zobacz, kto najczęściej płaci telefonem lub zegarkiem
PolskieRadio24.pl/ CNBC/ mib
REKLAMA
REKLAMA