Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe. Czym to uzasadnia?
Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 pb. do odpowiednio: 3,50 proc., 3,75 proc. i 3,00 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu.
2023-03-16, 15:15
Bank centralny strefy euro zapowiedział, że zamierza reagować, by zapewnić "stabilność cen i stabilność finansową".
"Przewiduje się, że inflacja pozostanie zbyt długo na zbyt wysokim poziomie. W związku z tym Rada Prezesów podjęła dziś decyzję o podwyższeniu trzech podstawowych stóp procentowych EBC o 50 punktów bazowych, zgodnie z jej determinacją, by zapewnić szybki powrót inflacji do średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. Podwyższony poziom niepewności wzmacnia znaczenie opartego na danych podejścia Rady Prezesów do decyzji w zakresie stóp procentowych, które będą określane na podstawie oceny perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej oraz siła transmisji polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie EBC.
Banki w strefie euro wciąż są stabilne
"Rada Prezesów EBC uważnie monitoruje bieżące napięcia rynkowe i jest gotowa reagować w razie potrzeby, aby zachować stabilność cen i stabilność finansową w strefie euro. Sektor bankowy strefy euro jest odporny oraz ma silną pozycję kapitałową i płynnościową. Rada Prezesów EBC postanowiła podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych. W związku z tym oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących oraz oprocentowanie kredytu lombardowego i depozytu w banku centralnym na koniec dnia zostanie podwyższone do odpowiednio 3,50 proc., 3,75 proc. i 3,00 proc. ze skutkiem od 22 marca 2023 roku" - dodano w analizie EBC.
Inflacja w Eurolandzie będzie nadal wysoka
"Nowe projekcje makroekonomiczne ekspertów EBC zostały stworzone na początku marca, przed niedawnym pojawieniem się napięć na rynkach finansowych. Jako takie, napięcia te implikują dodatkową niepewność wokół podstawowych perspektyw dla inflacji i wzrostu PKB. Przed tymi ostatnimi wydarzeniami podstawowa ścieżka inflacji zasadniczej została już zrewidowana w dół, głównie ze względu na mniejszy niż wcześniej oczekiwano udział cen energii"- czytamy w analizie EBC.
Zdaniem ekspertów EBC inflacja wyniesie obecnie średnio 5,3 proc. w 2023, 2,9 proc. w 2024 i 2,1 proc. w 2025. Jednocześnie presja cenowa pozostaje silna. Inflacja z wyłączeniem energii i żywności w lutym nadal rosła, a eksperci EBC spodziewają się, że w 2023 wyniesie średnio 4,6 proc., czyli więcej niż przewidziano w grudniowych projekcjach. Następnie prognozuje się, że spadnie do 2,5 proc. w 2024 r. i 2,2 proc. w 2025 r., ponieważ presja wzrostowa wynikająca z wcześniejszych wstrząsów podażowych i ponownego otwarcia gospodarki zanika, a zacieśnianie polityki pieniężnej w coraz większym stopniu ogranicza popyt.
Co z wzrostem PKB?
"Bazowe prognozy wzrostu PKB w 2023 r. zostały zrewidowane do średnio 1,0 proc. w wyniku zarówno spadku cen energii, jak i większej odporności gospodarki na wymagające otoczenie międzynarodowe. Eksperci EBC spodziewają się następnie dalszego przyspieszenia wzrostu PKB, do 1,6 proc., zarówno w 2024, jak i 2025, czemu sprzyjać będzie solidny rynek pracy, poprawa zaufania na rynku i ożywienie realnych dochodów. Jednocześnie przyspieszenie wzrostu PKB w 2024 i 2025 roku jest słabsze niż prognozowano w grudniu ze względu na zacieśnienie polityki pieniężnej" - dodano w analizie EBC.
Po ogłoszeniu decyzji kurs euro spada o 0,01 proc. wobec dolara do 1,0574. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 1 pb. do 2,14 proc. Następne posiedzenie EBC odbędzie się 3-4 maja.
PR24/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA