Ukraińcy uzupełnili braki na polskim rynku pracy. Wiemy, w jakich branżach się odnaleźli
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że od marca do grudnia 2022 r. przedsiębiorcy złożyli 784,5 tys. powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy.
2023-04-05, 11:15
Zdecydowaną większość zatrudnionych stanowiły kobiety (66 proc.), głównie w wieku 35-44 lata. Najwięcej Ukraińców rozpoczęło pracę w województwie mazowieckim (23 proc.), dość dużo także w województwach: dolnośląskim (10 proc.), łódzkim (10 proc.), śląskim (9 proc.), wielkopolskim (9 proc.) i pomorskim (8 proc.). Najmniej powiadomień wydano natomiast w województwach ściany wschodniej.
Główne sektory zatrudnienia
Ukraińscy pracownicy byli zatrudniani głównie w usługach i przemyśle. Zatrudnienie w tych branżach odpowiadało odpowiednio za 37 proc. oraz 34 proc. wszystkich powiadomień. Zdecydowanie mniej obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie w sektorze transportu, spedycji i logistyki (15 proc. powiadomień), handlu lub budownictwie (po 7 proc.).
Wśród pracowników usług przeważały osoby zatrudnione w zakwaterowaniu, gastronomii oraz usługach administrowania i działalności wspierającej, np. w firmach sprzątających, agencjach pracy tymczasowej.
Połowa pracowników z Ukrainy była zatrudniona w charakterze pracowników wykonujących proste prace. Znacznie mniejszy był udział robotników przemysłowych i rzemieślników (14 proc.), operatorów maszyn i urządzeń (9 proc.) oraz pracowników usług i sprzedawców (8 proc.).
REKLAMA
Spowalnia zwiększanie zatrudnienia
"Badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury realizowanego przez PIE wskazują, że maleje udział firm deklarujących planowane zwiększenie zatrudnienia. Mimo to obywatele Ukrainy znajdują pracę w Polsce.
Najwięcej deklaracji firm dotyczących zwiększenia zatrudnienia (12-18 proc.) w najbliższych trzech miesiącach padało od stycznia do czerwca 2022 r. Pod koniec roku ta liczba zmniejszała się.
Mogło to wynikać z uzupełnienia przez Ukraińców części braków kadrowych, ale prawdopodobnie było w dużym stopniu spowodowane spowolnieniem gospodarczym, które powstrzymywało firmy przed zwiększaniem zatrudnienia.
Zarówno plany zwiększenia zatrudnienia, jak i wskazania na niedostępność pracowników jako barierę znacznie utrudniającą działalność najczęściej pochodziły od firm budowlanych.
REKLAMA
Napływ pracowników z Ukrainy dotyczył w większości kobiet, które rzadko zatrudniają się na budowach. Natomiast Ukraińcy zaspokoili zapotrzebowanie na pracę w sektorze usług i produkcji, które obok budownictwa były branżami najczęściej planującymi w I połowie 2022 r. zwiększenie zatrudnienia" - napisali analitycy PIE w raporcie.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA