Nowa strategia PLL LOT. Zarząd zapowiedział rekordowe wyniki spółki

2023-10-06, 10:02

Nowa strategia PLL LOT. Zarząd zapowiedział rekordowe wyniki spółki
PLL LOT ogłosiły nową strategię.Foto: Shutterstock/ Grand Warszawski

Nowa strategia PLL LOT na lata 2024-2028 zakłada przewiezienie blisko 17 mln pasażerów, 110 samolotów we flocie przewoźnika, 20 nowych kierunków - poinformował prezes spółki Michał Fijoł. LOT będzie większy - dodał. PLL LOT zaprezentowały strategię firmy na lata 2024-2028.

W specjalnym nagraniu swoje słowa do zebranych skierował premier Mateusz Morawiecki.

- LOT to coś więcej niż tylko firma. To nasz narodowy przewoźnik i jednocześnie ambasador Polski na całym świecie. Blisko 50 państw i 10 mln pasażerów - powiedział szef rządu.
Polska marka

Jak dodał, co roku samoloty polskiego przewoźnika świadczą usługi transportowe "niosąc w świat przekaz, że polska marka to najwyższa jakość". - Sektor lotniczy generuje w Polsce ponad 150 tys. miejsc pracy. Buduje naszą atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną. Bez silnego LOT nie byłoby to możliwe - wskazał Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że "LOT jest w polskich rękach i dynamicznie się rozwija rywalizując z innymi europejskimi przewoźnikami".

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wskazał, że LOT jest "filarem polskiej gospodarki". Jak dodał, w tym roku wynik finansowy LOT-u "będzie rekordowy". "Zarząd ambitnie zapowiedział, że LOT w tym roku pokona 1 miliard złotych zysku netto. Ja zarządowi mocno kibicuję" - wskazał wiceminister aktywów. W jego ocenie, "LOT szybko nadąża za całą branżą lotniczą w odbudowującym się rynku po pandemii".

Mocno do przodu

Jak dodał, strategia LOT na lata 2024-2028 ma "przesunąć LOT mocno do przodu". - Oczekujemy umocnienia na tych destynacjach, na których dzisiaj obsługuje pasażerów. Chcemy nowych kierunków, chcemy wzrostów. LOT ma rozpocząć wyścig z najlepszymi liniami lotniczymi. LOT ma rosnąć. LOT ma być nowoczesną firmą na nowe czasy - podkreślił Małecki.

Prezes PLL LOT Michał Fijoł - prezentując strategię - wskazał, że w tym roku przewoźnik przewiezie 10 mln pasażerów, a w 2028 roku ma to być blisko 17 mln osób. - To będzie oznaczało, że będziemy mieli blisko 30 proc. wzrost - powiedział.

Jak dodał, aby ten wzrost był możliwy, spółka będzie potrzebowała do 110 samolotów. Obecnie ma we flocie 75 maszyn. Jak mówił Fijoł, spółka chce "rosnąć zwłaszcza w segmencie samolotów dużego i średniego zasięgu". Prezes poinformował, że LOT podpisał kontrakt na kolejne dwa samoloty Boeing 787 MAX 8.

Fijoł przekazał, że strategia zakłada uruchomienie przez przewoźnika 20 nowych kierunków, w tym m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także do Wietnamu, Tajlandii, Chin, Korei czy Japonii.
Silna obecność w Europie

- Będziemy rozwijać naszą obecność w Europie, są nadal stolice, do których LOT nie lata - powiedział prezes PLL LOT. Jak dodał, przewoźnik chce również rozwijać ruch między Polską a Ukrainą.

Jak mówił szef spółki, LOT w swojej strategii chce rozwijać swoją obecność także w polskich portach regionalnych.

Od początku br. do końca sierpnia PLL LOT przewiozły na pokładach swoich samolotów ok. 7 mln osób. Samoloty narodowego przewoźnika bezpośrednio latają do portów w Europie, a dalekodystansowe rejsy realizują do Stanach Zjednoczonych, Kanady, Chin, Japonii i Korei Południowej. W ubiegłym roku przewoźnik wypracował ponad 113,7 mln zł zysku przy przychodach przekraczających 8,3 mld zł i przewiózł 8 mln pasażerów, wykonując ponad 85 tys. lotów.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa (69,3 proc. udziałów), a drugim (30,7 proc.) - Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.

LOT rośnie w siłę

PLL LOT zostały założone 1 stycznia 1929 roku jako Polskie Linie Lotnicze "LOT". Pierwszy lot odbył się 2 stycznia 1929 roku z Warszawy do Lwowa. W ciągu lat 30. LOT rozwijały swoją flotę i trasę lotów, obsługując między innymi połączenia między Warszawą a Wilnem, Bukaresztem i Kownem.

W trakcie II wojny światowej większość samolotów i infrastruktury LOT została zniszczona lub przejęta przez Niemcy. Przez całą wojnę nie było regularnych lotów.

Po zakończeniu wojny LOT zostały odtworzone jako Polskie Linie Lotnicze w 1945 roku. W okresie powojennym rozpoczęły się loty na międzynarodowych trasach, a LOT stały się jednym z kluczowych przewoźników w Europie Środkowo-Wschodniej. W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) LOT miały status narodowego przewoźnika i obsługiwały zarówno ruch krajowy, jak i międzynarodowy.

Po upadku komunizmu i transformacji Polski w latach 90. PLL LOT przeszły proces restrukturyzacji i prywatyzacji. Było to związane z otwarciem się na konkurencję na rynku lotniczym. W latach 90. i na początku XXI wieku LOT rozwijały swoją flotę, wprowadzając nowoczesne samoloty.

W 2003 roku PLL LOT zostały przyjęte do międzynarodowego sojuszu linii lotniczych Star Alliance, co umożliwiło pasażerom korzystanie z rozległej sieci połączeń na całym świecie.

Pomimo okresu wzrostu, w latach 2010-2015 LOT przeżywały trudności finansowe, w tym straty operacyjne i konflikty związane z zarządzaniem. Rząd Polski interweniował w sytuacji przewoźnika, co doprowadziło do restrukturyzacji spółki.

Po restrukturyzacji i zmianach zarządzania LOT zaczęły się ponownie rozwijać. Wprowadzono nowe połączenia, zmodernizowano flotę i zwiększono udział w rynku lotniczym.

Obecnie PLL LOT to dynamicznie rozwijający się przewoźnik oferujący połączenia na różnych kontynentach i współpracujący z innymi przewoźnikami w ramach sojuszu Star Alliance. Lotnisko Chopina w Warszawie jest głównym hubem linii, a PLL LOT odgrywają ważną rolę w kształtowaniu połączeń lotniczych z Polski do innych części świata.

Nowa strategia

Nowa strategii firmy opiera się na siedmiu filarach:

  1. Zwiększenie liczby pasażerów: PLL LOT planuje przewieźć blisko 17 milionów pasażerów w 2028 roku, co oznacza wzrost o około 30% w porównaniu z rokiem 2023.
  2. Rozwój floty: PLL LOT planuje zakup do 110 samolotów, w tym 45 Boeingów 737 MAX i 15 Dreamlinerów.
  3. Rozwój połączeń: PLL LOT planuje wprowadzenie nowych połączeń, w tym do Stanów Zjednoczonych, Azji i Afryki.
  4. Wzrost przychodów: PLL LOT planuje osiągnięcie przychodów na poziomie 17 miliardów złotych do 2028 roku.
  5. Wzrost zysków: PLL LOT planuje osiągnięcie zysku w wysokości 640 milionów złotych do 2028 roku.
  6. Odpowiedzialność społeczna: PLL LOT planuje wprowadzenie działań związanych z ochroną środowiska, np. poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
  7. Stabilność finansowa: PLL LOT planuje utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej i niezależności.
Czytaj także:

PolsikieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej