Położenie stępki pod pierwszą fregatę typu Miecznik. Czy to skok jakościowy naszej marynarki wojennej?

2024-01-31, 11:00

Położenie stępki pod pierwszą fregatę typu Miecznik. Czy to skok jakościowy naszej marynarki wojennej?
Fregata typu Miecznik.Foto: fota: twitter.com/krzysztof_atek

W Gdyni rozpoczął się kolejny etap budowy ORP Wicher - pierwszej fregaty z programu Miecznik. Dziś nastąpiło uroczyste położenie stępki. Jednostki tego typu mają być wielozadaniowymi okrętami, które wejdą na wyposażenie 3. Flotylli Okrętów. Jakie będą ich techniczne i militarne możliwości?

4 marca 2022 roku Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że konsorcjum PGZ-Miecznik podpisało umowy o współpracy strategicznej z partnerami przemysłowymi z Wielkiej Brytanii, tj. firmami Babcock, Thales UK i MBDA UK. W marcu 2022 roku nastąpiło również zatwierdzenie założeń taktyczno-technicznych do tych okrętów. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ-Miecznik została podpisana już w 2021 roku.

Podstawowe dane nowych fregat

Fregaty typu Miecznik będą osiągać wyporność pełną 7000 ton, czyli taką jak lekkie krążowniki z okresu drugiej wojny światowej. Okręty będą miały wymiary 138,7×19,7×5,5 m, z załogą liczącą 100÷160 osób. Siłownia składać się będzie z czterech silników wysokoprężnych w układzie CODAD (Combined Diesel And Diesel) i generatorów elektrycznych o łącznej mocy 5,5÷6 MW.

Napęd pozwoli na osiągnięcie prędkości maksymalnej 28 w. i zasięgu ponad 6000 Mm, przy prędkości marszowej 18 w. Autonomiczność, czyli czas przebywania na morzu bez uzupełniania zapasów, określono na 30 dni. Okręty będą mogły wykorzystywać także oddziały morskich komandosów.

Silne uzbrojenie przeciwlotnicze

Fregaty będą bronione przed samolotami za pomocą europejskiego systemu rakietowego MBDA Sea Ceptor, z pociskami CAMM i CAMM-ER, które wystrzeliwane będą z uniwersalnej 32-komorowej wyrzutni pionowej Lockheed Martin Mk41 VLS, w wersji Strike, umieszczonej na śródokręciu, za baterią rakiet Saab RBS15.

Warto przypomnieć, że rakiety z tej samej rodziny CAMM (jak Sea Ceptor) zostały wybrane także dla obrony z powietrza polskich wojsk lądowych. Okręt będzie uzbrojony w rakiety CAMM, CAMM-ER, oraz - będące obecnie w fazie koncepcyjnej - pociski o zasięgu powyżej 100 km. Na Mieczniku znajdą się także włoskie armaty OTO Melara kalibru 76 mm o zasięgu do 40 km i pociski przeciw okrętowe Saab RBS15, zdolne razić cele na odległość powyżej 200 km.

Automatyczne armaty 

Fregata będzie miała uzbrojenie artyleryjskie składające się z pojedynczej armaty kalibru 76 mm OTO Melara Super Rapid (włoskiej firmy Leonardo), 2 okrętowych zestawów uzbrojenia OSU-35K (firmy PIT-Radwar) kalibru 35 mm oraz wielkokalibrowych karabinów maszynowych: 2 ręcznie kierowanych WKM-Bm i 2 zdalnie kierowanych ZSMU 1276 A3B (oba firmy ZM Tarnów).

Uzbrojenie przeciwko okrętom podwodnym będzie składać się z 2 podwójnych wyrzutni B515/2V lekkich torped. Okręty będą wykorzystywały także śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych.

Na pokładach fregat będą mogły lądować nowo zakupione śmigłowce AW101, które będą na wyposażeniu Polskiej Marynarki Wojennej, a których pierwszy egzemplarz przechodzi w Polsce próby odbiorcze. Ale jeszcze nie wiadomo jakiego typu helikopter będzie wybrany jako pokładowy dla fregat typu Miecznik.

Mieczniki dostaną bogate wyposażenie obserwacji technicznej i hydroakustycznej składające się z:

• radaru wielofunkcyjnego dalekiego zasięgu Sea Master 410 firmy Thales;
• radaru wielofunkcyjnego średniego zasięgu NS58 firmy Thales;
• radaru kierowania ogniem STIR 1.2 EO Mk2 firmy Thales;
• integratora systemu „swój-obcy" TSA 6000 i transpondera TSC 4000 firmy Thales;
• 2 głowic optoelektronicznych ZGS-35K do systemów OSU-35K firmy PIT-Radwar;
• kadłubowej stacji hydrolokacyjnej Blue Hunter firmy Thales;
• holowanej stacji hydrolokacyjnej CAPTAS-2 firmy Thales;
• sondy batymetrycznej firmy Thales;
• hydrotelefonu TUUM-6 firmy Thales;
• stacji hydrolokacyjnej do wykrywania nurków DDS-03 firmy SEAS.

Okręt typu Miecznik będzie wyposażony w zintegrowany system walki radioelektronicznej, system nawigacji i mostka nawigacyjnego, wykonany przez PGZ Stocznię Wojenną SA w oparciu o produkty kanadyjskiej firmy OSI oraz zintegrowany system łączności, również wykonany przez PGZ Stocznię Wojenną, ale w oparciu o rozwiązania własne oraz firmy Rohde & Schwarz.

Przy wyborze fregaty typu Miecznik, brane były pod uwagę trzy projekty zagraniczne. Model F 100PL od hiszpańskiej firmy Navantia, modułowy okręt Arrowhead 140 PL z brytyjskiego kompleksu stoczniowego Babcock, który ostatecznie wybrano w programie Miecznik oraz niemiecki MEKO 300 PL, licencjonowany przez koncern Thyssen Krupp Marine Systems.

Fregaty ochronią dostawy do naszych portów

Fregaty są potrzebne do ochrony naszych towarów eksportowych oraz dla zapewnienia bezpiecznych dostaw gazu i ropy naftowej do naszych terminali gazowych i naftowych.

Będą brały udział w ćwiczeniach morskich i konwojowych zgrupowaniach okrętów NATO na Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i na Atlantyku.

Mierzące ponad 140 m okręty mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.

Wejście pierwszej fregaty Miecznik do służby w Marynarce Wojennej RP planowane jest na 2029 r.  Trzy fregaty Miecznik powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego - oprócz Babcock są to: MBDA, Thales UK, Remontowa Shipbuilding - w ramach kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu.


PR24/IAR/|Marcin Lange/ Radio Gdańsk/ w sk/SW/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej