E-faktury. Konsultacje zakończone. Wiemy, kiedy resort finansów ujawni szczegóły

2024-03-05, 10:12

E-faktury. Konsultacje zakończone. Wiemy, kiedy resort finansów ujawni szczegóły
Ministerstwo finansów zapowiedziało szeroką, ogólnopolską akcję informacyjną dotyczącą wprowadzenia e-faktur.Foto: insta_photos/Shutterstock

Konsultacje w sprawie e-faktur (KSeF) z firmami zostały zakończone, dlatego jeszcze w tym miesiącu będą zaprezentowane projekty przepisów.  Dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów Tomasz Tratkiewicz przekazał "Rzeczpospolitej", że resort chciałby przygotować gotowe regulacje do końca czerwca.

Ministerstwo Finansów przeprowadziło konsultacje dotyczące różnych aspektów funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur. MF naliczyło, że wzięło w nich udział dziesięć tysięcy osób.

Jak przypomniał  dziennik, system miał zacząć obowiązywać wszystkich podatników VAT już od lipca 2024 roku, ale ze względu na wykryte błędy powodujące niewydolność systemu przełożono start KSeF o co najmniej pół roku.

Data uruchomienia obowiązkowego systemu nie jest jeszcze znana.

- Naszym celem jest, żeby do końca kwietnia zamknąć proces konsultacyjny. Pozwoliłoby to nam do końca czerwca zakończyć kwestie legislacyjne - wyjaśniał dyrektor departamentu VAT w resorcie finansów Tomasz Tratkiewicz.

Podczas konsultacji z przedsiębiorcami pojawił się problem rozliczania były transakcji z podmiotami zagranicznymi. Odbiorca takich faktur nie będzie miał dostępu do systemu, jeśli nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Musi więc otrzymać fakturę na miejscu. A ponieważ podatnicy VAT z innych krajów z UE mają prawo do zwrotu tego podatku zapłaconego w Polsce, jest to kwestia wymagająca rozwiązania.

"Być może w takich przypadkach będzie można wydawać dokumenty będące potwierdzeniem wystawienia faktury. Jako takie fakturami by nie były, choć dawałyby firmie z UE prawo do zwrotu polskiego VAT. Kolejna trudność może dotyczyć faktur dla konsumentów niebędących podatnikami VAT, zwłaszcza w przypadku dostawców towarów i usług na masową skalę: telekomunikacyjnych, energetycznych czy platform sprzedażowych. Postulowano, by wprowadzić w tym zakresie fakultatywność, czyli regułę, aby to dostawca decydował o tym, czy wystawia fakturę B2C w systemie czy poza nim. Te i inne kwestie powinny zostać uwzględnione w przepisach dotyczących funkcjonowania KSeF" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak dodała "RP", podczas konsultacji KSeF przedstawiciele resortu finansów wyraźnie wskazywali, że nie zmienią się techniczne warunki użytkowania systemu oraz struktura e-faktury. Ministerstwo finansów zapowiedziało szeroką, ogólnopolską akcję informacyjną dotyczącą wprowadzenia e-faktur..


PR24/PAP/Rzeczpospolita/sw

Polecane

Wróć do strony głównej