Korekta rozkładu jazdy pociągów. Ważne zmiany wchodzą w życie od niedzieli

2024-03-08, 09:48

Korekta rozkładu jazdy pociągów. Ważne zmiany wchodzą w życie od niedzieli
Między środą 27 marca a wtorkiem 2 kwietnia 276 pociągów zostanie wzmocnionych o 332 wagony. . Foto: Shutterstock/ Martyn Jandula

W niedzielę 10 marca 2024 r. wchodzi w życie wiosenna korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Pociągi według tego rozkładu będą kursowały do 8 czerwca.

Wiosenna korekta rozkładu jazdy przyniesie kilka istotnych zmian. Po kilkumiesięcznej przerwie wrócą bezpośrednie pociągi regionalne łączące Wrocław i Zieloną Górę. Dzięki porozumieniu samorządów obu województw, obsłużą je wspólnie Koleje Dolnośląskie S.A. i POLREGIO S.A.

Na Pomorzu zakończyły się prace torowe i powstały nowe odcinki linii kolejowych nr 229 i 234. Dzięki temu od 11 marca pasażerowie skorzystają z połączeń przebiegających przez przystanki i stacje Gdańsk Kokoszki, Leźno, Stara Piła, Otomino oraz Żukowo Zachodnie. Nową trasą pojadą wybrane pociągi łączące Kartuzy z Gdańskiem, co zwiększy liczbę pociągów kursujących pomiędzy tymi miastami.

Trzeci poniedziałek marca przyniesie reaktywację połączeń pasażerskich na styku Mazowsza i Podlasia. Dwie pary pociągów połączą tam Ostrołękę z Białymstokiem i umożliwią dojazd do tych miast oraz przesiadki na inne połączenia.

Dodatkowe połączenia zyskają pasażerowie dojeżdżający do Szczecina z pobliskich miast. 6 nowych pociągów połączy Szczecin z Gryfinem, po 4 dodatkowe kursy zyskają linie do Goleniowa i Stargardu. Pasażerowie będą mogli także korzystać z nowego przystanku Goleniów Park Przemysłowy, co ułatwi między innymi dojazdy do miejscowych zakładów pracy. Zmiany będą możliwe dzięki kolejnemu etapowi wprowadzania systemu Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej.

W wielu miejscach w kraju nadal trwają prace modernizacyjne. Z uwagi na występujące warianty godzin kursowania, warto za każdym razem przed podróżą sprawdzać wybrane połączenie z uwzględnieniem interesującej nas daty przejazdu. Niektóre pociągi pojadą innymi trasami niż zazwyczaj, będą również odcinki, na których konieczna będzie przesiadka do autobusów komunikacji zastępczej.

Zmiana rozkładu jazdy PKP

Z wiosennej korekty rozkładu jazdy na kolei najbardziej ucieszą się osoby, które planują podróże z Krakowa, albo z innych miast do Zakopanego. Po trwającym wiele lat remoncie trasy Kraków - Zakopane, kolejarze ogłosili, że po 10 marca pociągi pokonają ten odcinek w rekordowym czasie dwóch godzin i siedemnastu minut w stronę Zakopanego, oraz dwóch godzin i czternastu minut w stronę Krakowa.

To historyczny rekord na tej trasie. Przed wybuchem drugiej wojny światowej pociąg LUXTORPEDA pokonał ten odcinek w dwie godziny i osiemnaście minut. Jechał jednak bez pasażerów, a przejazd był jedynie testem.

Siłą rzeczy skróci się także czas podróży wszystkich pociągów, które jadą do Zakopanego. Najszybszy skład z Warszawy pokona trasę do stolicy Tatr w niewiele ponad 4 godziny i 40 minut.

Tak samo lub szybciej

Dobrą informacją jest też to, że pociągi spółki PKP Intercity, kursujące między największymi miastami utrzymają dotychczasowe, niedawno skrócone czasy przejazdów.

Trasę z Krakowa do Trójmiasta najszybszy pociąg pokona w 4 godziny i 52 minuty, z Warszawy do Gdańska w 2 godziny i 29 minut, z Warszawy do Poznania w 2 godziny i 29 minut, z Lublina do Warszawy w 1 godzinę i 45 minut, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godziny i 56 minut.

Po wprowadzeniu w życie wiosennej korekty nie zmienią się ograniczenia na warszawskim węźle kolejowym. Przedłużająca się modernizacja stacji warszawa Zachodnia wymusza pozostawienie zmienionej organizacji ruchu. Z uwagi na modernizację stacji Warszawa Zachodnia pociągi po średnicy podmiejskiej w dalszym ciągu będą kursowały ze średnią częstotliwością około 12 minut w obu kierunkach.

Ponadto tak jak dotychczas, część pociągów zostanie skierowana na średnicę dalekobieżną, natomiast pozostałe z kierunku zachodniego będą zaczynać lub kończyć bieg na stacji Warszawa Główna, a z kierunku wschodniego - na stacji Warszawa Wschodnia. Część pociągów dalekobieżnych nadal będzie rozpoczynać i kończyć kursy na stacji Warszawa Gdańska, a nie Warszawa Centralna.

Co więcej, wydłuży się czas przejazdu pociągami kursującymi z Warszawy Centralną Magistralą Kolejową w kierunku Krakowa czy Katowic. Wszystko przez prace związane z montażem nowego systemu bezpieczeństwa na magistrali. Na odcinku od Grodziska Mazowieckiego do miejscowości Psary najszybsze pociągi będą kursować z prędkością do 160 kilometrów na godzinę.

Szczegółowe informacje dotyczące rozkładu znajdują się na stronach internetowych przewoźników, na Portalu Pasażera prowadzonego przez PKP Polskie Lnie Kolejowe oraz na dworcach i stacjach kolejowych.
Wiosenna korekta będzie obowiązywać do 9 czerwca.

Zmiany w SKM

Od niedzieli 10 marca zmienią się rozkłady jazdy pociągów wszystkich przewoźników, w tym także Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Z powodu trwającego remontu stacji Warszawa Zachodnia pociągi po średnicy podmiejskiej będą kursować ze średnią częstością co około 12 minut w obu kierunkach. Część pociągów zostanie skierowana na średnicę dalekobieżną. Pozostałe składy z kierunku zachodniego skończą lub rozpoczną bieg na stacji Warszawa Główna, a z kierunku wschodniego na Warszawie Wschodniej.

Koleje Mazowieckie poinformowały, że w związku z nocną przerwą technologiczną ostatnie w dobie pociągi z linii nr 1 (Warszawa-Skierniewice) będą kursowały z Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską z pominięciem stacji: Warszawa Zachodnia, Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Warszawa Ursus Niedźwiadek i Piastów, a z linii nr 3 (Warszawa-Kutno) będą kursowały z Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską z pominięciem stacji: Warszawa Zachodnia, Warszawa Włochy, Warszawa Ursus Północny i Warszawa Gołąbki.

W relacji Pruszków-Otwock przez podmiejską linię średnicową i przystanek Warszawa Śródmieście pojedzie (w ciągu dnia) 19 pociągów SKM S1, a przeciwnym kierunku - 18. Na skróconej trasie, z Pruszkowa do Warszawy Głównej, zaplanowano 18 kursów, a z Warszawy Głównej do Pruszkowa - 19. Między Warszawą Wschodnią i Otwockiem będą jeździły pociągi SKM S10. Do Otwocka pojedzie 20 pociągów, a w przeciwnym kierunku - 21.

"Dzięki temu na odcinku Pruszków-Warszawa Zachodnia i Otwock-Warszawa Wschodnia pociągi SKM będą kursowały z częstością co około 30 minut" - wyjaśnił ZTM.

Zmiany rozkładu na Śląsku

Remonty linii kolejowych w woj. śląskim będą od niedzieli wiązały się z nieznacznymi zmianami w kursowaniu pociągów; dotyczą one m.in. odcinków linii Będzin - Katowice i Kobiór - Goczałkowice-Zdrój. Nadal niedostępne będzie połączenie Katowice - Bytom - Tarnowskie Góry.

Chodzi o wprowadzaną od niedzieli 10 marca br. pierwszą tzw. korektę tegorocznego rozkładu jazdy na kolei. Jej kształt wiąże się z prowadzonymi i planowanymi pracami zarządcy kolejowej infrastruktury, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. O wiążących się z nimi utrudnieniach i innych zmianach poinformował w środę rzecznik samorządowego przewoźnika Koleje Śląskie Bartłomiej Wnuk.

Największy wpływ na kształt rocznego rozkładu jazdy ma modernizacja magistrali E-65 na odcinku Będzin - Katowice - Zebrzydowice. Inwestycja jest podzielona na pięć etapów: (umownie) zagłębiowski, katowicki, tysko-pszczyński, czechowicki i zebrzydowicki. Prace na pierwszym i trzecim są realizowane od października 2023 r., a przebudowa węzła czechowickiego właśnie dobiegła końca.

Prace trwają i są planowane m.in. na odcinku linii Katowice - Zawiercie, którym przebiega część trasy S1 Kolei Śląskich (Gliwice - Katowice - Częstochowa), między Dąbrową Górniczą i Sosnowcem.

Ponadto, na linii S1 obsługa przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria pozostanie zawieszona do wakacji. 12 i 13 marca oraz od 18 do 22 marca od godziny 22.30 zostanie wstrzymany ruch pociągów na szlaku Sosnowiec Główny - Katowice Zawodzie: pociągi pojadą przez Mysłowice, a pominięte przystanki będą obsługiwane autobusami komunikacji zastępczej.

Od 8 do 26 kwietnia na przystanku Wiesiółka będzie remontowany peron 2. Wybrane pociągi będą więc zatrzymywać się przy peronie 3. Od 6 do 24 maja została zaplanowana naprawa peronu 3, co wymaga przeniesienia ruchu na peron 2. W obu etapach prac są możliwe nieznaczne zmiany rozkładu jazdy na odcinku Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Zawiercie.

Od 29 kwietnia zostanie wprowadzona jednotorowa organizacja ruchu na szlaku Dąbrowa Górnicza - Będzin. Ograniczenie przepustowości poskutkuje koniecznością skrócenia dwóch par połączeń relacji Gliwice - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - do Sosnowca oraz zmianami rozkładu niektórych pozostałych pociągów.

Na trasie S3 z Katowic do Krakowa Koleje Śląskie w niedzielę zaczną obsługiwać przystanek Zabierzów. Modernizacja linii nr 139 na odcinku Kobiór - Czechowice-Dziedzice (przy ruchu jednotorowym) powoduje wydłużenie postojów na stacji Pszczyna; jednocześnie zwiększona liczba pociągów dalekobieżnych na tej trasie skutkuje poważnymi zmianami w rozkładzie pociągów Kolei Śląskich.

Na liniach S6 i S76 z Katowic i Gliwic do Wisły Głębiec uruchomione zostaną dodatkowe kursy: od 27 kwietnia w dni wolne oraz 2 i 31 maja.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w liniowym rozkładzie publikowanym na stronie internetowej Kolei Śląskich oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach PKP PLK, dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach.

Koleje Małopolskie

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie od niedzieli wprowadzi korektę rozkładu jazdy swoich pociągów. Pojawią się nocne kursy na lotnisko Kraków Airport, a sezonowa Luxtorpeda na trasie Kraków - Zakopane zacznie kursowanie już od 1 maja.

Jak poinformował przewoźnik w komunikacie, zmiany na trasie kolejowej do Kraków Airport są podyktowane wejściem w życie letniej siatki połączeń krakowskiego lotniska, w której znalazło się więcej przylotów w godzinach późnowieczornych. W związku z tym od 2 kwietnia Koleje Małopolskie zmieniają rozkład jazdy ostatnich pociągów kursujących na odcinku Kraków Główny - Kraków Lotnisko.

W marcowej korekcie rozkładu jazdy - wskazały Koleje Małopolskie - uwzględniono prace torowe i sieciowe realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Będą one miały znaczny wpływ na kursowanie pociągów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA2 na trasie Kraków Główny - Miechów - Kozłów - Sędziszów.

Zmiany w Polregio

Większą liczbę połączeń oraz obsługę nowych tras w ośmiu województwach zapowiedział od niedzieli, 10 marca, przewoźnik Polregio. Nowe trasy tej spółki to m.in. Wrocław - Zielona Góra, Białystok - Ostrołęka czy tzw. "Bajpas Kartuski".

Chodzi o wprowadzaną od niedzieli, 10 marca br., pierwszą tzw. korektę tegorocznego rozkładu jazdy na kolei. Jej kształt wynika m.in. z prowadzonych i planowanych prac zarządcy kolejowej infrastruktury, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, a także własnych inicjatyw przewoźników.

O swoich zmianach w związku z korektą rozkładu poinformował w piątek przewoźnik Polregio, który jest największym wykonawcą pasażerskich połączeń kolejowych zamawianych przez samorządy wojewódzkie w ponad połowie polskich regionów. Dla ośmiu województw spółka poinformowała o nowych połączeniach i zwiększeniu częstotliwości kursów na wybranych trasach.

Czytaj także:

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak

Polecane

Wróć do strony głównej