Walka z patodeweloperką. Wiemy, kiedy ma wejść rozporządzenie

2024-03-21, 12:32

Walka z patodeweloperką. Wiemy, kiedy ma wejść rozporządzenie
Wiceszef MRiT: wejście w życie rozporządzenia o przeciwdziałaniu tzw. patodeweloperce będzie opóźnione.Foto: Shutterstock/ Ewa Studio

Wejście w życie rozporządzenia ws. warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zostanie opóźnione - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki. Regulacja mająca przeciwdziałać zjawisku tzw. patodeweloperki miała obowiązywać od 1 kwietnia.

Minister Krzysztof Hetman przychylił się do apeli samorządów w tej sprawie i zdecydował, że to rozporządzenie nie wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 r. - oświadczył Kukucki w czwartek w Sejmie, odpowiadając na pytania posłów.

- Aktualnie ministerstwo analizuje, jaki będzie optymalny termin, aby wdrożyć te dobre przepisy, ale jednocześnie żeby środowisko samorządowe było przekonane, że to jest optymalny moment" - mówił Kukucki. "Na pewno to jest kwestia nie więcej niż kilku miesięcy - dodał wiceminister.

Warunki techniczne

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zakłada m.in. zwiększenie do 5 metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji od granicy działki. Dotąd odległość ta wynosiła minimum 3 metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami - 4 metry.

Zgodnie z rozporządzeniem, lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw. Możliwe będzie wykonanie lokalu o mniejszej powierzchni pod warunkiem, że lokal znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Założono też wprowadzenie wymagania w zakresie odpowiednich przegród pomiędzy balkonami. Zgodnie z nową regulacją w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej należy zastosować przegrodę o wysokości co najmniej 2,2 m oraz szerokość odpowiadającą co najmniej szerokości balkonu, a w przypadku gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m - minimum 2 m.

Przegroda powinna się też charakteryzować odpowiednią przepuszczalnością światła. Powinna ona wynosić minimalnie 30 proc., maksymalnie 50 proc., dzięki czemu taka przyciemniona przegroda da poczucie odizolowania od sąsiadów.

W stosunku do budynku mieszkalnego wielorodzinnego projektowane przepisy wprowadzają też m.in. obowiązek wykonania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni min. 15 m kw., na potrzeby przechowywania np. rowerów.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej