Projekt CPK pod kontrolą resortu infrastruktury. "To pomoże tej inwestycji"

Od dziś, 1 lipca, Centralny Port Komunikacyjny przeszedł pod nadzór ministra infrastruktury. Resort poinformował, że "to ostatni element porządkowania polityki transportowej i inwestycyjnej państwa".

2024-07-01, 15:30

Projekt CPK pod kontrolą resortu infrastruktury. "To pomoże tej inwestycji"
Ustawa z 15 maja przekazuje kompetencje budowy CPK, na rzecz resortu infrastruktury.Foto: Spółka CPK

"Wreszcie nadzór nad budową dróg, kolei, lotnisk jest skupiony w jednym ręku. Dotychczas nasze spółki spotykały się raczej w sądzie niż na placu budowy, dlatego porządkujemy system, by był spójny i logiczny. Chcemy wywiązać się z oczekiwań Polaków względem rozwoju polskiej infrastruktury" - podkreśla ministerstwo w komunikacie. Zaznacza, że projekt nowego lotniska i Kolei Dużych Prędkości powinien być jednym z najważniejszych elementów systemu transportowego kraju.

- Uważam, że ogromnym błędem było oddzielenie go od ministerstwa infrastruktury. Dlatego od samego początku dążyłem do tego, żeby ten nadzór wrócił na swoje miejsce - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Nowa ustawa o CPK

3 czerwca 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 15 maja tego roku, o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. Dokonano w niej przesunięć między działami administracji rządowej - transport i rozwój regionalny.

Dotychczasowe zadania ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego przejął minister właściwy do spraw transportu.

REKLAMA

Nowa koncepcja CPK

"Ruszamy z budową komunikacji przyszłości i żadne trollowanie tego nie zmieni. Centralne Przewalanie Kasy skończyło się definitywnie 15 października" - napisał w niedzielę na X premier Donald Tusk, odnosząc się do krytyki zapowiedzi budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w zmienionej formie.

Premier wraz z ministrami przedstawił w środę koncepcję budowy lotniska i linii kolejowych w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przedstawiony harmonogram budowy CPK przewiduje, że pozwolenie na budowę dla lotniska w Baranowie zostanie uzyskane w 2026 r., zakończenie budowy tunelu i podziemnej stacji kolejowej planowane jest na 2029 r., a zakończenie budowy lotniska to rok 2031.

REKLAMA

O Lotnisku Chopina przedstawiciele rządu mówili natomiast jako o takim, które ma zapewnić "komunikację przyszłości".

Premier Tusk zapowiedział też, że rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Powstanie natomiast tzw. koncepcja "Y", czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia. Pociągi mają osiągać prędkość 300-320 km/h.
CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

PR24/Informacyjna Agencja Radiowa/MI/w hm/SW

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej