Akademia Wodorowa dla studentów. Poznaliśmy szczegóły nowej inicjatywy Orlenu
W marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen rozpocznie działalność pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych.
2022-12-02, 15:11
Koncern podkreślił, że Akademia Wodorowa - Akademia H2 "to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej", powołanej w kwietniu przez 37 podmiotów, instytucji i uczelni z liderem, którym został PKN Orlen. Według koncernu do 2030 r. Grupa Orlen na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.
Kolejny krok w kierunku rozwoju technologii wodorowej
"Grupa Orlen robi kolejny krok w kierunku rozwoju technologii wodorowych. W marcu 2023 r. rusza pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów" - ogłosił PKN Orlen. Zaznaczył, że "celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem całym łańcuchem wartości technologii wodorowych".
Koncern zwrócił uwagę, że według ekspertów, wodór "będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, takich jak niektóre gałęzie przemysłu, lotnictwo, żegluga czy transport ciężki".
Paliwo przyszłości
- Wodór to paliwo przyszłości, a my potrzebujemy specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować. Akademia Wodorowa otwiera drzwi do tego świata. Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Oferujemy im wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele stanowić będzie prawdziwe novum w Europie - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.
Według koncernu "głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych". "Celem Akademii jest także wymiana myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie" - wyjaśniono w informacji o projekcie.
Zaawansowane projekty
PKN Orlen zapowiedział, że uczestnicy Akademii Wodorowej "poznają działania instalacji produkcyjnych, funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym".
"Grupa Orlen prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Wpisuje się to w realizację strategii wodorowej Grupy Orlen do 2030 r., której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu" - podkreślił PKN Orlen.
- Ekspert: dostęp do rafinerii gdańskiej i kontrola nad nią to ważny element bezpieczeństwa energetycznego
- Orlen i Vestas rozpoczynają współpracę. 76 turbin wiatrowych na morzu to krok do transformacji energetyki
Jak zauważył koncern, zgodnie z założeniami, w centralnej Europie powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego i kolejowego - w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26.
PKN Orlen przypomniał jednocześnie, że w czerwcu uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. W 2023 r. do użytku zostaną oddane ogólnodostępne obiekty stacjonarne w Poznaniu i Katowicach, a w 2024 r. w Wałbrzychu.
IAR/PAP/PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA