more_horiz
Gospodarka

Akademia Wodorowa dla studentów. Poznaliśmy szczegóły nowej inicjatywy Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 15:11
W marcu 2023 r. w ramach Grupy Orlen rozpocznie działalność pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem i zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych. 
Orlen planuje budowę stacji wodorowych przeznaczonych do zasilania środków komunikacji publicznej, samochodów osobowych, a także pojazdów ciężarowych.
Orlen planuje budowę stacji wodorowych przeznaczonych do zasilania środków komunikacji publicznej, samochodów osobowych, a także pojazdów ciężarowych.Foto: PKN Orlen/Twitter

Koncern podkreślił, że Akademia Wodorowa - Akademia H2 "to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej", powołanej w kwietniu przez 37 podmiotów, instytucji i uczelni z liderem, którym został PKN Orlen. Według koncernu do 2030 r. Grupa Orlen na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.

Kolejny krok w kierunku rozwoju technologii wodorowej

"Grupa Orlen robi kolejny krok w kierunku rozwoju technologii wodorowych. W marcu 2023 r. rusza pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów" - ogłosił PKN Orlen. Zaznaczył, że "celem programu jest edukacja inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem całym łańcuchem wartości technologii wodorowych".

Koncern zwrócił uwagę, że według ekspertów, wodór "będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, takich jak niektóre gałęzie przemysłu, lotnictwo, żegluga czy transport ciężki".

Paliwo przyszłości

- Wodór to paliwo przyszłości, a my potrzebujemy specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować. Akademia Wodorowa otwiera drzwi do tego świata. Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Oferujemy im wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele stanowić będzie prawdziwe novum w Europie - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Według koncernu "głównym celem Akademii jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych". "Celem Akademii jest także wymiana myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie" - wyjaśniono w informacji o projekcie.

Zaawansowane projekty

PKN Orlen zapowiedział, że uczestnicy Akademii Wodorowej "poznają działania instalacji produkcyjnych, funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym".

"Grupa Orlen prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Wpisuje się to w realizację strategii wodorowej Grupy Orlen do 2030 r., której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu" - podkreślił PKN Orlen.

Czytaj także:

Jak zauważył koncern, zgodnie z założeniami, w centralnej Europie powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego i kolejowego - w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26.

PKN Orlen przypomniał jednocześnie, że w czerwcu uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. W 2023 r. do użytku zostaną oddane ogólnodostępne obiekty stacjonarne w Poznaniu i Katowicach, a w 2024 r. w Wałbrzychu.

IAR/PAP/PR24, akg