Trójkąt Weimarski w Krakowie: jak odbudować europejski przemysł
W drugim, ostatnim dniu Gospodarczego Trójkąta Weimarskiego w Krakowie przedstawiciele Polski, Francji i Niemiec zastanawiali się jak dokonać odbudowy przemysłu w Europie tak, aby kraje Unii Europejskiej mogły konkurować z największymi gospodarkami świata.
2014-02-07, 18:28
Posłuchaj
Kryzys udowodnił rządom krajów Unii, że gospodarka nie może opierać się głównie na usługach. Dlatego, w założeniach na 2020 rok przemysł i produkcja mają stanowić 20 proc. PKB Wspólnoty.
Przemysł to przede wszystkim stabilne miejsca pracy – mówiła wicepremier oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbieta Bieńkowska.
- Tylko silny przemysł jest podstawą dla wzrostu gospodarki i rozwoju rynku pracy. Wśród priorytetów obejmujących działania na rzecz odnowy przemysłu europejskiego na uwagę zasługują zwłaszcza następujące kierunki: poprawa konkurencyjności przemysłu, zwiększenie potencjału rynku wewnętrznego UE oraz dokończenie budowy rynku wewnętrznego usług – mówiła wicepremier.
Z kolei Minister Cyfryzacji i Administracji Rafał Trzaskowski podkreślał, że ważny będzie rozwój gospodarki internetowej, która obecnie we Francji i Niemczech stanowi 3 proc. PKB.
REKLAMA
- Wszelkiego rodzaju analizy ekonomiczne wskazują na to, że być może nawet za kilka lat będzie to 5, a nawet 6 proc. PKB w Polsce. Gdybyśmy na przykład wykorzystali dobrze szanse, które otworzą możliwość posługiwania się tymi wielkimi zbiorami danych, które się nazywają Big Data, to europejska gospodarka mogłaby się o 2 proc. szybciej rozwijać w perspektywie roku 2020.
Polacy, Francuzi i Niemcy poruszali tematykę energetyki, infrastruktury, nowych technologii, produkcji broni, ale też rozmawiali o przemyśle kosmicznym. Nie zabraknie rozmów o paliwach, m.in. o gazie czy ropie. Jak wyjaśniał prezes LOTOS-u Paweł Olechnowicz, spółka kupiła norweskie złoża. - Z tego złoża wydobędziemy minimum około 200 tysięcy ropy – zapowiadał prezes Lotosu.
Przedstawiciele dwóch największych gospodarek Unii oraz Polski nie mogli też pominąć tematu innowacji – zaznacza organizator konferencji Wojciech Kuśpik.
- Koszty produkcji w Europie są coraz wyższe, więc musimy szukać innowacyjnych produktów i innowacyjnych usług – mówił Kuśpik.
REKLAMA
Podczas rozmów plenarnych poruszony został również temat polityki klimatycznej Wspólnoty, która w bardzo istotny sposób wpływa na konkurencyjność gospodarek, konkurencyjność przemysłu.
Paweł Pawlica
REKLAMA