Pozew zbiorowy w sprawie zmian w OFE: będzie ugoda?
Dzisiaj przed sądem w Warszawie odbędzie się rozprawa w sprawie „zawezwania do próby ugodowej” dotyczącej przeniesienia aktywów z OFE do ZUS. Ugoda miałaby dotyczyć wszystkich stron zaangażowanych w reformę OFE, czyli Skarbu Państwa oraz ZUS, OFE i PTE.
2014-04-23, 11:07
Sprawa została wniesiona w grudniu 2013 r. przez 10 prawników z kancelarii Dentons
- Pismo kierujemy do wszystkich stron, które mają być zaangażowane w proces przenoszenia aktywów z OFE do ZUS - tłumaczył Wojciech Kozłowski, partner w kancelarii Dentons. - Propozycja ugody sprowadza się do tego, by strony wycofały się z pomysłu transferu pieniędzy, ponieważ jest on niezgodny z konstytucją – podkreśla Kozłowski w przysłanym komunikacie.
Przypomnijmy, grupa dziesięciu prawników kancelarii Dentons wezwali rząd do próby ugodowej.
Prawnicy chcą, aby rząd wycofał się z pomysłu dotyczącego przeniesienia do ZUS środków zgromadzonych w OFE. Liczą na to, że do pozwu dołączą inni konsumenci.
REKLAMA
Możliwość złożenia pozwu zbiorowego daje ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Wynika z niej, że pozew musi być złożony przez co najmniej 10 osób, choć bywa - jak w sprawie przeciw BRE Bankowi - że grupa składa się z 1247 osób.
Grupa musi mieć swojego reprezentanta, czyli osobę wybraną z grona członków grupy albo powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów. W sprawie dotyczącej OFE prawnicy chcą, by grupa wybrała reprezentanta spośród samych siebie.
Prawnicy zastrzegli, że ich inicjatywa ma charakter obywatelski; nie jest związana z działalnością kancelarii, w której pracują, ani z jej klientami, chociaż - jak powiedział partner kancelarii Wojciech Kozłowski - są wśród nich również fundusze emerytalne. Kozłowski nie powiedział, ile funduszy i jakie kancelaria obsługuje. jk
REKLAMA