Najniższa płaca pracowników niemedycznych nie mniejsza niż 2664 zł. Jest nowelizacja
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne.
2018-07-24, 14:06
Projekt wprowadza prawnie gwarantowany próg najniższej płacy dla niemedycznych pracowników, na przykład dyspozytorów medycznych, opiekunów medycznych i sanitariuszy szpitalnych.
Nie mniej niż 2664 złotych
Z przyjętego przez rząd przelicznika wynika, że najniższe wynagrodzenie dla tej grupy zawodowej od końca 2021 roku nie będzie mogło być niższe niż 2664 złotych brutto.
Dodatkowo tryb dochodzenia do tego poziomu wynagrodzenia będzie jednakowy jak dla pozostałych pracowników objętych zakresem ustawy. W komunikacie rządu czytamy, że ponieważ są to wynagrodzenia zasadnicze - i dopiero od nich będą liczone dodatki do pensji - rozwiązanie to jest korzystniejsze niż powszechne przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
REKLAMA
Rząd zapewnia, że dzięki temu zniwelowano różnice w sytuacji prawnej tej grupy pracowników i pracowników medycznych, zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Część pielegniarek w wyższej grupie zawodowej
W projekcie przewidziano także przeniesienie pielęgniarek i położnych, zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia magisterskiego, ale nie mających specjalizacji, do wyższej grupy zawodowej. Obecnie są w niej tylko pielęgniarki i położne ze specjalizacją.
Rząd zapewnia, że dzięki przyjętemu rozwiązaniu pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowisku pracy, na którym wymagana jest specjalizacja, niezależnie od poziomu wykształcenia i ukończonego kierunku studiów, będą miały taki współczynnik pracy, jak pielęgniarki i położne bez specjalizacji, które są zatrudnione na stanowiskach wymagających tytułu magistra.
IAR, ak, NRG
REKLAMA