Zagubione lub skradzione dokumenty trzeba zastrzec jak najszybciej. Zwłoka może sporo kosztować

W II kwartale 2018 r. Polacy zastrzegli w bankach ponad 37 tys. zgubionych i skradzionych dokumentów tożsamości – to 3. najlepszy wynik w historii. Regularnie rosnąca liczba zastrzeżeń zdecydowanie zwiększa skuteczność zapobiegania wyłudzeniom kredytów na cudze nazwisko.

2018-08-03, 08:13

Zagubione lub skradzione dokumenty trzeba zastrzec jak najszybciej. Zwłoka może sporo kosztować
W II kwartale 2018 r. Polacy zastrzegli w bankach ponad 37 tys. zgubionych i skradzionych dokumentów tożsamości.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Elżbietą Szczerbak Przemysław Barbrich ze związku Banków Polskich tłumaczył, czym jest Baza Dokumentów Zastrzeżonych oraz co należy zrobić jeśli utracimy dokument tożsamości.
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnił na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Elżbietą Szczerbak Przemysław Barbrich ze związku Banków Polskich - Baza Dokumentów Zastrzeżonych to baza, w której są gromadzone i zastrzegane dokumenty skradzione lub zagubione, typu dowody osobiste czy paszporty.

W bazie tej - dodał - znajduje się około 1,7 mln dokumentów, które powinny utracić swoją ważność - albo już ją utraciły.

Baza Dokumentów Zastrzeżonych. W czym pomocna bankowcom?

Dzięki temu - powiedział Barbrich - banki "widzą", że jeśli pojawi się przestępca, który posługuje się takim skradzionym dokumentem to nie założą mu konta bankowego czy też nie pozwolą na zaciągnięcie kredytu.

W przypadku dokumentów, które nie są zastrzeżone przestępcy są w stanie wyłudzić nawet wiele milionów złotych - ostrzegł gość.

REKLAMA

Poinformował, że średnia kwota wyłudzeń z sektora bankowego z ostatnich kilku miesięcy wyniosła 50 tys. złotych.

Elżbieta Szczerbak, ak, NRG


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej