Skąd wyższe rachunki za prąd? Płacić czy nie płacić?

Mimo, że ceny prądu zostały ustawowo zamrożone na poziomie z czerwca 2018 roku, to w praktyce wiele osób dostało wyższe rachunki. Wyższe stawki za prąd w tym roku mają także firmy i samorządy.

2019-01-12, 12:30

Skąd wyższe rachunki za prąd? Płacić czy nie płacić?
Resort energii powołał specjalny zespół, który ma się zająć wdrożeniem zapisów ustawy zamrażającej ceny prądu.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego mimo, że ceny prądu są ustawowo zamrożone na poziomie z czerwca 2018 roku, wiele osób otrzymało wyższe rachunki za energię elektryczną? Odpowiedzi na to pytanie szukała Karolina Mózgowiec. (Program 1 Polskiego Radia - Karolina Mózgowiec)
+
Dodaj do playlisty

Wszystko przez późno uchwaloną ustawę i brak rozporządzeń wykonawczych. Te prawdopodobnie mają być wydane w przyszłym tygodniu.

Wyższe stawki

- Tramwaje warszawskie razem z innymi miejskimi spółkami tworzącymi Warszawską Grupę Zakupową - stawki na ten rok znają od końca października i są one dużo wyższe niż przed rokiem - powiedział w radiowej Jedynce Wojciech Bartelski, prezes spółki.

Mimo ustawowego zamrożenia cen - kontrakt na razie obowiązuje.

Kiedy rozporządzenia?

Szczegółowe rozwiązania dotyczące renegocjowania umów ze sprzedawcami prądu mają być opisane w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy. Prace nad nimi ciągle trwają, a bez rozporządzeń firmy energetyczne nie wiedzą też, jak będą im naliczane rekompensaty.

REKLAMA

Dużo jaśniejsza jest sytuacja gospodarstw domowych. Tu do 30 stycznia firmy energetyczne maja zastosować się do braku podwyżek, w przeciwnym razie grozi im kara. Część osób dostała jednak informację o podwyżkach wcześniej.

Radzą zapłacić i czekać na zwrot

Tak jest w przypadku klientów Fortum czy Innogy. Przedstawiciele spółek radzą zapłacić, a potem czekać na korektę rozliczeń.

- Na razie wszyscy analizują ustawę i czekają na rozporządzenia - skomentował Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapiecie.pl.

Resort energii powołał specjalny zespół, który ma się zająć wdrożeniem zapisów ustawy zamrażającej ceny prądu.

REKLAMA

Według medialnych doniesień, Komisja Europejska nie wymaga już od Polski notyfikacji ustawy o cenach energii, ale nadal się jej przygląda.

Karolina Mózgowiec, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej