X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Skąd wyższe rachunki za prąd? Płacić czy nie płacić?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:30
Mimo, że ceny prądu zostały ustawowo zamrożone na poziomie z czerwca 2018 roku, to w praktyce wiele osób dostało wyższe rachunki. Wyższe stawki za prąd w tym roku mają także firmy i samorządy.
Audio
  • Dlaczego mimo, że ceny prądu są ustawowo zamrożone na poziomie z czerwca 2018 roku, wiele osób otrzymało wyższe rachunki za energię elektryczną? Odpowiedzi na to pytanie szukała Karolina Mózgowiec. (Program 1 Polskiego Radia - Karolina Mózgowiec)
Resort energii powołał specjalny zespół, który ma się zająć wdrożeniem zapisów ustawy zamrażającej ceny prądu.
Resort energii powołał specjalny zespół, który ma się zająć wdrożeniem zapisów ustawy zamrażającej ceny prądu.Foto: Pixabay

Wszystko przez późno uchwaloną ustawę i brak rozporządzeń wykonawczych. Te prawdopodobnie mają być wydane w przyszłym tygodniu.

Wyższe stawki

- Tramwaje warszawskie razem z innymi miejskimi spółkami tworzącymi Warszawską Grupę Zakupową - stawki na ten rok znają od końca października i są one dużo wyższe niż przed rokiem - powiedział w radiowej Jedynce Wojciech Bartelski, prezes spółki.

Mimo ustawowego zamrożenia cen - kontrakt na razie obowiązuje.

Kiedy rozporządzenia?

Szczegółowe rozwiązania dotyczące renegocjowania umów ze sprzedawcami prądu mają być opisane w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy. Prace nad nimi ciągle trwają, a bez rozporządzeń firmy energetyczne nie wiedzą też, jak będą im naliczane rekompensaty.

Dużo jaśniejsza jest sytuacja gospodarstw domowych. Tu do 30 stycznia firmy energetyczne maja zastosować się do braku podwyżek, w przeciwnym razie grozi im kara. Część osób dostała jednak informację o podwyżkach wcześniej.

Radzą zapłacić i czekać na zwrot

Tak jest w przypadku klientów Fortum czy Innogy. Przedstawiciele spółek radzą zapłacić, a potem czekać na korektę rozliczeń.

- Na razie wszyscy analizują ustawę i czekają na rozporządzenia - skomentował Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapiecie.pl.

Resort energii powołał specjalny zespół, który ma się zająć wdrożeniem zapisów ustawy zamrażającej ceny prądu.

Według medialnych doniesień, Komisja Europejska nie wymaga już od Polski notyfikacji ustawy o cenach energii, ale nadal się jej przygląda.

Karolina Mózgowiec, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Tchórzewski: wszystkie gospodarstwa domowe dostaną rekompensaty za energię

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:15
Rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prąd drożeje z powodu wyższych cen za prawa do emisji

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:50
Ceny prądu rosną głównie przez drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla. Ich historia zaczyna się w latach dziewięćdziesiątych. Ostatecznego kształtu nadał im Pakiet Klimatyczny z 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: podwyżek cen prądu nie będzie, obniżymy akcyzę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 17:20
Obniżenie akcyzy na 5 zł od mWh energii, a także opłaty przejściowej o ok. 95 proc. - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o mechanizmach, jakie rząd proponuje, by uniknąć wzrostu cen energii. Premier poinformował też, że minister energii Krzysztof Tchórzewski zlecił audyt w spółkach energetycznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy obniżka akcyzy zapobiegnie podwyżce cen prądu?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:30
Obniżka akcyzy ma zapobiec podwyżkom cen prądu w 2019 roku. O tym, czy faktycznie tak będzie mówili eksperci na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Tomaszem Matusiakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa w sprawie cen prądu. Spór między PiS a PO w tej kwestii "pozorny"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 13:30
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę w sprawie cen prądu, która zakłada m.in. obniżenie akcyzy na energię elektryczną. Uprzednie głosowanie w parlamencie nad nowelizacją sprawiło, że rozgorzał spór między rządem a opozycją w sprawie polityki energetycznej rządu. To, jak ona w Polsce wygląda, ocenili w audycji "Tydzień kontra tydzień" profesorowie Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk i Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń