GUS: inflacja w lutym wyniosła 1,2 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2019 r. wzrosły rok do roku o 1,2 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
2019-03-15, 10:25
Posłuchaj
W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 0,7 proc., a mdm spadły o 0,2 proc. Ekonomiści spodziewali się nieco mniejszych podwyżek i przewidywali inflację na poziomie 1,1 proc.
Natomiast ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lutym o 1,2 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
Wcześniej GUS podał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 0,9 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.
Co zdrożało, co staniało?
W lutym w porównaniu ze styczniem - główny wpływ na inflację miały wyższe ceny żywności - o 0,9 proc. Niższe były ceny odzieży i obuwia - o 1,7 proc.
REKLAMA
W skali całego roku największe były podwyżki cen żywności o 2,2 proc. a także - z powodu wzrostu cen paliwa - transportu o 2,5 proc. Potaniały ubrania i obuwie, średnio o 3,2 proc.
Wyraźnie zdrożały warzywa - średnio o 15,8 proc. Taniej natomiast płacimy za owoce - o 13,7 proc. Pieczywo, średnio zdrożało o 9,3 proc.
Drożej płacimy za cukier - 6 proc. Choć tańsze o 1 proc. jest mleko to masło poszło w górę o 3,8 proc. Taniej płacimy za jajka. Ich cena za sztukę spadła o ponad 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Zmiana w strukturze konsumpcji
Jak wyjaśnił GUS, w świetle badań - w wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych w 2018 r. nastąpiły różnice w poszczególnych grupach mających znaczenie w strukturze konsumpcji.
REKLAMA
Wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie transportu, żywności i napojów bezalkoholowych, restauracji i hoteli oraz wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.
Obniżył się natomiast m.in. udział wydatków dotyczących użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii, łączności, zdrowia, rekreacji i kultury oraz odzieży i obuwia.
IAR/PAP, ak, NRG
REKLAMA