Czy apteki powinny ze sobą konkurować? Rynek otwarty, czy "skrajnie zamknięty"

2019-03-25, 17:56

Czy apteki powinny ze sobą konkurować? Rynek otwarty, czy "skrajnie zamknięty"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Aby apteki działały zgodnie z prawem i były opłacalne, z rynku powinna zniknąć co czwarta, wynika z analiz Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.

Posłuchaj

Jaki powinien być rynek aptekarski w Polsce. Otwarty, czy coraz bardziej zamknięty, jak stanowią obecne przepisy? Za i przeciw - o tym w audycji Marcina Jagiełowicza w radiowej Jedynce.
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił w radiowej Jedynce Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców - zmniejszanie się liczby aptek będzie postępowało.

Obecne przepisy mówią o tym, że farmaceuta może założyć maksymalnie 4 apteki, a w promieniu pół kilometra nie może być też innej apteki, a na nową placówkę ma przypadać co najmniej 3 tys. osób.

- Ustawa osłabia konkurencję i jest parasolem dla osób z branży - ocenił Nowacki. Jego zdaniem pacjent ma prawo do tego, aby apteki konkurowały ze sobą jakością obsługi i ceną, a obecne przepisy nie są "propacjenckie".  

W opinii Marcina Wiśniwskiego ze Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek. Jego zdaniem, w aptekarstwie chodzi przede wszystkim o dobro pacjenta a nie o przedsiębiorczość, a do tego wszędzie jest to rynek "skrajnie zamkniety" i z definicji wszędzie na świecie bardzo regulowany.

Marcin Jagiełowicz, ak, NR

Polecane

Wróć do strony głównej