GUS: inflacja w maju wyniosła 2,4 proc. Główny wpływ na wskaźnik cen towarów i usług miały wyższe ceny żywności
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły rok do roku o 2,4 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
2019-06-14, 10:40
Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w maju ceny rdr wzrosły o 2,3 proc., a mdm wzrosły o 0,2 proc.
W zeszłym miesiącu w porównaniu z kwietniem główny wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny żywności o 1,5 proc., które podwyższyły wskaźnik o 0,34 punktu procentowego.
Niższe ceny w dziedzinie transportu o 1,6 proc oraz rekreacji i kultury o 0,5 proc. obniżyły wskaźnik inflacji odpowiednio o 0,17 pkt proc. i o 0,03 pkt proc. - poinformował GUS.
REKLAMA
W porównaniu z majem poprzedniego roku wyższe ceny żywności o 5,4 proc. i w zakresie mieszkania o 1,5 proc. podniosły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych - odpowiednio o 1,23 pkt proc. i 0,37 pkt proc.
Spadły ceny w dziedzinie łączności o 2,6 proc. a także odzieży i obuwia o 1,9 proc. Obniżyły one wskaźnik odpowiednio o 0,11 pkt proc. i 0,1 pkt proc.
Eksperci komentują
Jak skomentował dane GUS Adam Antoniak z banku Pekao - "wzrost cen żywności przyspieszył do 5,4 proc. rok do roku z 3,6 proc. rdr w kwietniu. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 4,1 proc. rdr, wobec wzrostu o 8,6 proc. rdr miesiąc wcześniej. Koszy związane z użytkowaniem mieszkania zwiększyły o 1,6 proc. rdr, tj. w takim samym tempie jak w kwietniu".
Podkreślił, że wyższe ceny żywności podniosły roczny wskaźnik CPI o 1,23 p.p., a koszty związane z mieszkaniem o 0,37 p.p. "Za wzrostem cen w maju stał przede wszystkim szybszy wzrost cen żywności" - ocenił.
Pekao szacuje, że maj był "lokalnym szczytem inflacji, a w najbliższych miesiącach inflacja powinna pozostawać poniżej 2,5 proc. rdr, czemu będzie sprzyjać m.in. spodziewany spadek rocznego tempa wzrostu cen paliw".
Według Antoniaka wyższych poziomów inflacji, nieznacznie powyżej celu NBP, należy oczekiwać w grudniu 2019 r.
Droższa żywność
- Głównym źródłem wzrostu cen w maju była żywność - wskazał w komentarzu do piątkowych danych GUS nt. inflacji Jakub Rybacki z ING. Ekspert szacuje, że w czerwcu inflacja CPI pozostanie na poziomie 2,4-2,5 proc.
Jak podkreślił, inflacja CPI w maju okazała się nieco wyższa niż sugerował wstępny szacunek (2,3 proc.), a głównym źródłem wzrostu cen była żywność. "Inflacja bazowa pozostała stabilna na poziomie 1,7 proc" - wskazał.
Według eksperta stabilny poziom inflacji bazowej jest wynikiem dwóch tendencji, które znoszą się nawzajem.
REKLAMA
Popyt na wakacyjną rekreację
- Ceny biletów lotniczych, które nieoczekiwanie podniosły indeks w kwietniu powróciły na standardowe poziomy, co według komentarzy GUS odjęło 0,25 pp od dynamiki CPI. Równolegle stosunkowo duży wzrost widoczny był w kategoriach zależnych od popytu tj. rekreacja i kultura oraz ceny hoteli i restauracji, co rekompensowało ten efekt - wyjaśnił Rybacki.
ING szacuje, że w czerwcu inflacja CPI pozostanie na poziomie 2,4-2,5 proc.
- Wzrośnie najprawdopodobniej inflacja bazowa, np. przez wzrost cen usług telekomunikacyjnych, ale skompensuje to niższa dynamika cen paliw - ocenił bank.
IAR/PAP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA