Program "GovTech Polska". Innowacje mają bardziej wspomóc sektor publiczny

Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie programu "GovTech Polska" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Głównym celem programu jest zwiększenie efektywności wdrażania innowacji przez sektor publiczny.

2019-10-22, 16:05

Program "GovTech Polska". Innowacje mają bardziej wspomóc sektor publiczny
Powstała właśnie mapa rodzimych start-upów, rozwijających zaawansowane algorytmy, które mają potencjał, by namieszać na globalnym rynku.Foto: shutterstock, metamorworks

Posłuchaj

O głównych celach i założeniach rządowego programu "GovTech Polska" - audycja Tomasza Matusiaka w radiowej Jedynce.
+
Dodaj do playlisty

W uchwale określono trzy najważniejsze obszary działań. 

Pierwszy to opracowywanie innowacyjnych modeli pozyskiwania od obywateli oraz w ramach instytucji publicznych, informacji o potrzebach oraz sugestiach ich zaspokojenia.

Realizowane w ramach programu projekty mają wytworzyć mechanizmy dialogu ze społeczeństwem pozwalające na zdobycie wiarygodnych informacji o jego potrzebach oraz wykorzystać wiedzę o funkcjonowaniu sektora publicznego do ułatwienia wdrażania pomysłów obywateli - zaznaczyło CIR.

Pieniądze na innowacyjne projekty

Drugim obszarem jest dofinansowywanie lub finansowanie innowacyjnych projektów usprawniających działanie sektora publicznego ze szczególnym naciskiem na rozwiązania usprawniające interakcje obywateli oraz przedsiębiorców z instytucjami publicznymi.

Trzeci obszar to podnoszenie kompetencji sektora publicznego dotyczących innowacyjności oraz popularyzacji obecnie istniejących, w poszczególnych instytucjach, dobrych praktyk. Chodzi także o wspieranie obecnie istniejących programów innych instytucji dotyczących innowacyjności poprzez dodatkowe finansowanie lub wsparcie merytoryczne.

Całość - jak podkreśliło CIR - ma się to odbywać w dialogu ze społeczeństwem, sektorem prywatnym oraz zagranicą.

Centrum zaznaczyło, że program jest realizowany przez istniejący przy premierze Zespół ds. Programu GovTech Polska, który od ponad roku testuje metodologię przyjętą przy realizacji programu.

REKLAMA

Metodologia ta zakłada przede wszystkim podejście modułowe, tj. przeprowadzanie pilotaży poprzedzających wdrożenie danego pomysłu na szerszą skalę. Pozwala to na minimalizację ryzyka niepowodzenia oraz oszczędza środki, które w innym przypadku byłyby wydane na znacznie droższe poprawki do docelowego systemu.

Brakowało takiej instytucji

- Do tej pory brakowało instytucji, która koordynowałaby wdrażanie innowacji w sektorze publicznym od strony obywateli - komentował w radiowej Jedynce Maciej Kawecki, dziekan Wyższej szkoły Bankowej w Warszawie.

Zdaniem Moniki Pietrzak z GovTech Polska - program powinien poprawić jakość usług świadczonych przez instytucje publiczne.

REKLAMA

W ramach programu możliwe jest dofinansowywanie działań podejmowanych przez centralne oraz lokalne instytucje publiczne, a także udzielanie grantów w ramach wcześniej sformułowanych zasad.

Program umożliwi także zawieranie porozumień międzynarodowych oraz finansowanie międzynarodowych przedsięwzięć służących realizacji celów programu.

CIR, PAP, Jedynka, PolskieRadio 24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej