Europosłowie zaniepokojeni upadkiem biura Thomas Cook
Parlament Europejski w Strasburgu wyraził zaniepokojenie bankructwem biura podróży Thomas Cook. Chce, aby Komisja Europejska oceniła, czy można w przyszłości lepiej przygotować się do takich sytuacji.
2019-10-24, 18:08
W przyjętej rezolucji europosłowie wyrażają zaniepokojenie 600 tys. turystów "pozostawionych bez opieki" po upadku biura, tysiącami utraconych miejsc pracy i szkodami wyrządzonymi w sektorze turystyki.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Szacunki hotelarzy: 100 mln euro strat na Krecie po upadku biura Thomas Cook
Co powinny zrobić rządy?
Zdaniem PE rządy powinny wykorzystać Europejski Fundusz Społeczny i Fundusz Dostosowania do Globalizacji, aby pomóc zwolnionym pracownikom i firmom, które zostały dotknięte bankructwem grupy turystycznej, a Komisja Europejska powinna zidentyfikować instrumenty UE, które mogłyby zrekompensować szkody wyrządzone sektorowi.
Posłowie zwracają uwagę, że od 2017 r. 32 linie lotnicze zbankrutowały, i chcą, aby Komisja oceniła, czy potrzebne są nowe środki, aby zapobiec takim sytuacjom.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Plajta biura Thomas Cook. Mazowiecki Urząd Marszałkowski powołał zespół kryzysowy
Zdaniem europosłów powody, które doprowadziły do bankructwa Thomasa Cooka, wskazują, że władze brytyjskie miały wcześniej świadomość jego sytuacji finansowej.
REKLAMA
Wsparcie dla sektora turystycznego
W opinii PE, aby zwiększyć ochronę konsumentów w przypadku bankructwa, fundusze gwarancyjne linii lotniczych i umowy ubezpieczenia powinno się włączyć do unijnych przepisów dotyczących praw pasażerów.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pracownicy Neckermanna mogli oszukać klientów. Sprawę zbada prokuratura
Wreszcie posłowie podkreślają, że sektor turystyczny, który poniósł poważne szkody w wyniku upadku Thomasa Cooka, tworzy ponad 10 proc. całkowitego PKB UE i działa jako bodziec dla innych sektorów. Powinien zatem zostać włączony do priorytetów Komisji i być uwzględniony w przyszłym budżecie UE.
PAP, PolskieRadio 24, akg
REKLAMA