Rekordowe zyski firm konsumenckich. Rośnie znaczenie Azji

Międzynarodowa firma doradcza OC&C Strategy Consultants opublikowała najnowszy ranking największych firm konsumenckich na świecie. Poza zestawieniem listy największych globalnych graczy FMCG raport opisuje najbardziej aktualne zjawiska biznesowe na światowych rynkach konsumenckich oraz definiuje czynniki sukcesu liderów rankingu.

2019-11-18, 10:25

Rekordowe zyski firm konsumenckich. Rośnie znaczenie Azji
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

W czołówce największych firm FMCG na świecie znalazły się: NESTLE AG, PROCTER & GAMBLE, PEPSICO.

Rosną marże

Światowi giganci FMCG w 2018 roku odnotowali rekordowe zyski – najwyższe odnotowane we wszystkich dotychczasowych edycjach rankingu FMCG Global 50. Marże wzrosły średnio do poziomu 18,2%. Okazuję się, że mimo trudnych warunków biznesowych związanych z zmieniającymi się dynamicznie rynkami konsumenckimi, rosnącą konkurencją i presją ze strony inwestorów największym firmom FMCG udaje się wciąż odnosić wyraźne sukcesy. Najbardziej zyskowne firmy to te z branży tytoniowej i alkoholowej.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Konsumenckie nastroje na fali wznoszącej

Coraz więcej firm azjatyckich

Widać wyraźnie wzrost znaczenia firm z Azji na globalnym rynku FMCG. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat liczba firm z Azji obecnych w rankingu FMCG Global 50 niemalże się podwoiła z 7 podmiotów w 2008 roku do 13 w 2018 roku, stanowiąc jednocześnie 15% całkowitej sprzedaży wszystkich 50 firm zgromadzonych w rankingu. Głównym motorem zjawiska wzmocnienia znaczenia Azji w rankingu jest wzrost firm z Chin (od zera do 5 firm na liście w ciągu ostatnich 10 lat).

Fuzje i przejęcia

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ogólnopolska kampania "Produkt polski". Cel: zbudować patriotyzm gospodarczy

Wartość fuzji i przejęć w 2018 roku wśród firm zgromadzonych w rankingu FMCG Global 50 spadła o 48%. Główną siłą napędową fuzji i przejęć w 2018 roku było dążenie firm do przesunięcia swoich portfeli w kierunku rynków o szybszym wzroście. Branża za atrakcyjny obszar inwestycyjny w 2018 roku uznała rynek kawy i rynek zdrowia. 

PAP, PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej