Energa kluczem dla PKN Orlen do morskich inwestycji w OZE
PKN Orlen planuje wydać nawet 13 mld złotych na inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Przejęcie firmy Energa umocni jego pozycje jako krajowego potentata w produkcji energii elektrycznej.
2019-12-11, 13:00
PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa, zajmującej się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Fuzja ma wzmocnić oba przedsiębiorstwa i dać im większe możliwości finansowe. Zdaniem Daniela Obajtka, prezesa zarządu PKN Orlen, Polska musi budować „mocne koncerny narodowe”, by spółki te mogły konkurować z zagranicznymi przedsiębiorstwami.
– Odeszliśmy od modelu, który realizowała Platforma Obywatelska, czyli modelu prywatyzacyjnego; chcemy budować stabilne, duże spółki, które będą w stanie konkurować na poziomie międzynarodowym – powiedział o ewentualnym przejęciu spółki Energa przez PKN Orlen rzecznik rządu Piotr Müller.
Nowe wcielenie krajowego czempiona
Płocki koncern podkreśla, że planowana transakcja wpisuje się w jego strategię, która zakład budowę silnego multienergetycznego przedsiębiorstwa, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki, także w obszarze źródeł odnawialnych. Grupa Energa poinformowała z kolei, że jej zarząd analizuje warunki wezwania oraz konsekwencje ekonomiczno-finansowe dla Grupy Energa i przekaże swoje stanowisko najpóźniej dwa dni robocze przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów. Termin ten minie 31 stycznia 2020 r.
REKLAMA
Na antenie TVP Info Daniel Obajtek prezes PKN Orlenu podkreślił, że fuzje wielkich spółek energetycznych są powszechne i przeprowadza się je między innymi, po to, aby inwestować w nowe technologie i nisko emisyjne źródła wytwarzania. Szef koncernu powiedział także, że fuzja pozwoli na realizację planów budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Zaznaczył, że już zbadano dno Bałtyku i warunki meteorologiczne w tym wietrzność.
Jednocześnie władze PKN Orlen zapewniają, że fuzja obu dużych firm, nie doprowadzi do uszczuplenia wpływów do kasy miasta, czego obawiają się gdańscy samorządowcy.
REKLAMA
Fuzje to trend światowy
Połączenie Orlenu z Energą ma być sfinalizowane do końca kwietnia 2020 roku. W opinii wicepremiera Jacka Sasina fuzje narodowych firm stworzą nowe, silne podmioty gospodarcze, co pomoże w pozyskiwaniu kapitału na dalsze inwestycje infrastrukturalne.
PolskieRadio24/IAR/PAP/Sławomir Dolecki/SW
REKLAMA
REKLAMA