Za lepszą pracą do Niemiec. Czy Ukraińcy wyjadą z Polski?

1 marca weszła w życie niemiecka ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych. Nowe przepisy rozszerzają możliwości zatrudniania u naszych zachodnich sąsiadów, pracowników z państw spoza Unii Europejskiej.

2020-03-03, 13:40

Za lepszą pracą do Niemiec. Czy Ukraińcy wyjadą z Polski?
Polska zdecydowała o zniesieniu ułatwień dla Rosjan w dostępie do naszego rynku pracy.Foto: Billion Photos/shutterstock.com

Posłuchaj

Audycja Tomasza Matusiaka w Programie 1 Polskiego Radia o skutkach otwarcia 1 marca niemieckiego rynku pracy m.in. dla Ukraińców.
+
Dodaj do playlisty

Nowe niemieckie przepisy ułatwiają zatrudnienie pracowników z państw spoza Unii Europejskiej. Jedną z konsekwencji otwarcia rynku przez Niemców może być odpływ zagranicznych pracowników z Polski. Dotyczy to w szczególności obywateli Ukrainy.

Powiązany Artykuł

robotnik 2.jpg
Stanisław Szwed: jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jak wygląda sytuacja pracowników z Ukrainy w Polsce?

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego - Głównego Ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich - nowa niemiecka ustawa nie powinna spowodować nagłego odpływu na Zachód obecnych w Polsce pracowników z Ukrainy.

Ekspert podkreśla, że czynnikiem hamującym masowy odpływ z Polski pracowników pochodzących spoza UE do Niemiec mogą być wysokie koszty początkowe, które takie osoby muszą ponieść.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

robotnik_budowa_praca663glow.jpg
Pracownicy z Ukrainy (i nie tylko) pilnie poszukiwani

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ile zarabiają w Polsce pracownicy z Ukrainy?

Z kolei Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP zwraca uwagę na niepokojącą prognozę ujemnej - po raz pierwszy od 6 lat - dynamiki napływu ukraińskich pracowników na polski rynek pracy. 

Zdaniem ekspertki, aby udało się zatrzymać pracowników z Ukrainy w naszym kraju, polski rynek pracy musi być konkurencyjny z niemieckim i czeskim.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ukraińcy w Polsce zarabiają coraz lepiej. Nawet więcej od Polaków

REKLAMA

Według nowego niemieckiego prawa wykwalifikowani pracownicy szukający pracy będą otrzymywali pozwolenie na pobyt na 6 miesięcy, a dla pracowników ze stałą pracą pozwolenie będzie wydawane na 4 lata.

Jak wynika z różnych szacunków - w Niemczech brakuje od 800 tysięcy do nawet ponad półtora miliona pracowników. Niemieckie prawo za wykwalifikowanych pracowników uznaje osoby z państw spoza UE, które posiadają dyplomy uczelni wyższych lub dokumenty potwierdzające ich wykształcenie zawodowe.

Tomasz Matusiak, PR24, akg

 

REKLAMA

 

 

 


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej