X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Powstaje multienergetyczny koncern. PKN Orlen formalnie właścicielem gdańskiej firmy Energa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:10
PKN Orlen ogłosił, że nabył 80 proc. akcji Grupy Energa, które stanowią ok. 85 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu tej spółki. Cena nabytych akcji wyniosła ok. 2,77 mld zł.
Zakład produkcyjny PKN Orlen.
Zakład produkcyjny PKN Orlen.Foto: materiały prasowe PKN Orlen

Według PKN Orlen, przejęcie kapitałowe Grupy Energa "to największa tego typu transakcja na polskim rynku paliwowo-energetycznym". Jak podkreślił płocki koncern, proces zakupu akcji gdańskiej spółki został zrealizowany w ciągu zaledwie 4 miesięcy - w tym czasie koncern spełnił wszystkie warunki zawieszające niezbędne do przeprowadzenia transakcji przejęcia, w tym osiągnięcie progu 66 proc. akcji objętych wezwaniem; finalnie ich cena została ustalona na poziomie 8,35 zł za akcję.

rafineria ropa free 1200.jpg
Krok w stronę niezależności na rynku ropy. PKN Orlen przejmuje Energę S.A.

- Naszym priorytetem jest obecnie skuteczne przeprowadzenie integracji obu podmiotów. Przed nami intensywny czas analiz realizowanych przez gdańską spółkę projektów i zaprojektowania działań w zgodzie ze strategią obu firm oraz ich ładem korporacyjnym - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do przejęcia Grupy Energa. 

PKN Orlen podkreślił, że "formalnie transakcja sfinalizowana została 30 kwietnia nabyciem akcji Energa stanowiących ok. 80 proc. kapitału zakładowego spółki oraz ok. 85 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu". - Cena wszystkich nabytych akcji wyniosła ok. 2,77 mld zł i została pokryta przez spółkę gotówką pochodzącą ze środków własnych oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego - wyjaśnił płocki koncern.

paliwa1200.jpg
Przejęcie Energi przez PKN Orlen. Ekspert: to jest dobre rozwiązanie

Według PKN Orlen, "tworzenie koncernów multienergetycznych wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej". - Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla klientów i akcjonariuszy - uzasadnił płocki koncern. 

Zwrócił uwagę, że w efekcie przejęcia Grupy Energa "połączony biznes będzie miał jeszcze większy potencjał inwestycyjny". Jak zapewnił płocki koncern, zgodnie z deklaracją zawartą w porozumieniu ze Skarbem Państwa, będzie on "kontynuował strategiczne projekty gdańskiej grupy, weryfikując jednak warunki ich kontynuacji".

Według PKN Orlen, transakcja umożliwi również wykorzystanie jego obecnych nadwyżek produkcyjnych przez Grupę Energa. - Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie odbiorców detalicznych - zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, że na przejęciu przez niego Grupy Energa skorzystają nie tylko obie firmy i polska gospodarka, gdyż jednym z głównych beneficjentów gdańskiej spółki będzie Pomorze i jego mieszkańcy. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przejęcie Energi przez PKN Orlen. Ekspert: to jest dobre rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:00
Komisja Europejska poinformowała w środę (31.03), że zatwierdziła przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen. Przekazała, że transakcja nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji. - PKN Orlen nabywa nowe kompetencje i to jest dobry kierunek i dobre rozwiązanie - mówi w "Więcej Świata" Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Niemczech wszystkie stacje PKN Orlen już pod narodowym logiem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:00
W Niemczech, niedaleko Berlina, ruszyła pierwsza stacja paliw pod marką Orlen. PKN Orlen ocenia, że to ważny krok do pełnego rebrandingu sieci na zagranicznych rynkach i umocnienia pozycji spółki w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok w stronę niezależności na rynku ropy. PKN Orlen przejmuje Energę S.A.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:30
Płocki koncern PKN Orlen wykupił ponad 80 procent akcji i będzie miał kontrolę nad spółką Energa S.A. Transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym tygodniu. Jak powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, fuzja obu spółek ma pozwolić na lepsze wykorzystanie ich potencjału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orlen uznaje społeczną odpowiedzialność biznesu". Daniel Obajtek o wsparciu w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:45
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił w TVP Info, że firma przeznaczyła na pomoc w walce w epidemią koronawirusa około stu milionów złotych. Zaznaczył, że Orlen uznaje społeczną odpowiedzialność biznesu.
rozwiń zwiń