Koronawirus nabija zyski i zapewnia rozwój firmom technologicznym
Kryzys wywołany koronawirusem sprzyja największym spółkom technologicznym - te notują znaczące wzrosty i rozwój. Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika to m.in. z przeniesienia części pracy do sieci i większego popytu na niektóre technologie.
2020-05-08, 13:49
W opublikowanym raporcie analitycy PIE zaznaczyli, że w trudnym czasie związanym z koronawirusem czterej amerykańscy giganci technologiczni zanotowali wzrost przychodów w I kwartale 2020 r. w porównaniu z I kwartałem 2019 r.
W ciągu roku przychody Facebooka urosły o 17,6 proc., do prawie 18 mld dol., Alphabet (Google) o 13,3 proc., do nieco ponad 41 mld dol., Microsoftu o 14,6 proc., do 35 mld dol., a Apple o 0,5 proc, do 58,33 mld dolarów.
– Dane te wskazują na znaczące wzrosty i rozwój firm, mimo kryzysowego okresu – czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
WIG Tech daje perspektywę
REKLAMA
Rośnie nie tylko Microsoft, którego działalność w najmniejszym stopniu spośród wymienionych spółek wydaje się zależeć od panującego kryzysu, ale też Facebook i Google, które większość swych przychodów czerpią z reklam. Tendencja ta dotyczy nawet Apple, z jego działalnością w głównej mierze opartą na sprzedaży produktów, dla których znaczenie mają łańcuchy dostaw m.in. z Chin. Dla pełniejszego obrazu kluczowe będą jednak dane za II kwartał 2020 r., kiedy to widoczny będzie efekt zamrożenia rynku amerykańskiego.
Choć Polska nie może pochwalić się podobnego rozmiaru przedsiębiorstwami, pewną perspektywę może dać indeks WIG Tech obejmujący firmy technologiczne w porównaniu do głównego indeksu GPW, czyli WIG20. Ekonomiści przypominają, że w I kwartale 2020 r. indeks dwudziestu największych spółek notowanych na warszawskiej GPW osiągnął swój szczyt 2 stycznia, a WIG Tech – 19 lutego. Obydwa indeksy najniższe wartości zanotowały w połowie marca (WIG 20 na poziomie 60 proc. maksymalnych tegorocznych wyników, WIG Tech na poziomie 71 proc.).
WIGTECH: Kurs indeksu osiągnął historyczne maksimum https://t.co/w2tfDsfw0i
– O ile jednak blue chipy 5 maja osiągnęły 73 proc. maksymalnej wartości ze stycznia, o tyle indeks WIGTech tego samego dnia odnotował wartości równe 102 proc. ze swego lutowego szczytu – czytamy w opracowaniu.
REKLAMA
Praca w sieci i popyt na technologie
Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego mimo różnych czynników wpływających zarówno na przychody amerykańskich gigantów, jak i wycenę notowanych na warszawskiej giełdzie firm technologicznych, firmy te wyróżniają się in plus na tle bardziej klasycznych gałęzi gospodarki – niezależnie od tego, czy są to globalne koncerny, czy przedsiębiorstwa działające w skali regionu lub kraju.
– Jednym z czynników za tym stojących może być przeniesienie części pracy do sieci i wzmożony popyt na niektóre technologie – oceniają analitycy.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA