Opodatkowanie cyfrowych gigantów. Unia proponuje "globalną" współpracę

2020-11-04, 16:50

Opodatkowanie cyfrowych gigantów. Unia proponuje "globalną" współpracę
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/ra2 studio

Niemiecka prezydencja ma nadzieję, że jeszcze w tym roku UE uda się wypracować porozumienie ws. skuteczniejszego ściągania podatków od firm działających w internecie. Sprawa pojawiła się podczas wideokonferencji unijnych ministrów finansów.

- Musimy mieć wstępne warunki prawne dla uczciwego opodatkowania, również sektora cyfrowego. Musimy to zrobić w Europie razem. Unikanie opodatkowania przez platformy cyfrowe musi się skończyć. Chcemy uczciwej konkurencji - mówił na wirtualnej konferencji prasowej minister finansów sprawujących prezydencję Niemiec Olaf Scholz.

Pakiet propozycji, których celem jest skuteczniejsze ściąganie podatków od firm działających w internecie - takich jak Apple czy Google - Komisja Europejska przedstawiła w lipcu. Projekt zaprezentowano dokładnie w tym samym w dniu, w którym Bruksela przegrała w Sądzie UE z Apple sprawę o niezapłacone podatki.

Wymiana informacji i współpraca podatkowa

Zmiany, jakie zaproponowała KE, mają zapewnić automatyczną wymianę informacji przez państwa członkowskie na temat przychodów generowanych przez sprzedawców na platformach internetowych. Propozycja wzmacnia i upraszcza również przepisy w innych dziedzinach, w których kraje unijne współpracują w zwalczaniu nadużyć podatkowych, na przykład poprzez wspólne kontrole podatkowe.

- Jako przewodniczący Rady zwróciłem się do wszystkich moich kolegów, by wsparli tę ważną propozycję legislacyjną, byśmy mogli dokonać postępu tak szybko jak to możliwe. Na następnym posiedzeniu w grudniu to porozumienie powinno być zawarte - zaznaczył Scholz.

Powiązany Artykuł

whatsapp aplikacje telegram smartfon.jpg
Giganci IT krytykują francuski podatek cyfrowy i grożą, że uderzy on w odbiorców usług

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi opodatkowania sektora cyfrowego toczą się nie tylko na forum UE, ale też w ramach G20 i OECD. Ministrowie finansów najbogatszych państw świata uzgodnili projekt dotyczący dystrybucji dochodów z podatków od gigantów internetowych, ale w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju są dalej różnice zdań.

Czy będzie międzynarodowy konsensus?

Niemiecki minister finansów podkreślił, że chciałby, aby na podstawie projektu G20 do połowy 2021 r. osiągnięty został międzynarodowy konsensus. Jak zaznaczył, UE wpiera ten proces i będzie się opowiadała za globalnym porozumieniem w tej sprawie.

Na początku października OECD ogłosiła, że z powodu pandemii koronawirusa i rozbieżności politycznych rozmowy w sprawie zasad opodatkowania globalnej działalności wielkich spółek internetowych przedłużyły się. Nową datą na odpowiednie porozumienie jest połowa przyszłego roku.

Urzędnicy w Brukseli od lat próbują nakłonić państwa członkowskie do ściślejszej współpracy podatkowej, ale bez powodzenia, bo w tym obszarze unijne stolice podejmują decyzje jednomyślnie. Problemem jest to, że kraje UE konkurują ze sobą w stawkach podatkowych, starając się w ten sposób przyciągać do siebie kapitał.

Francja była pierwsza

Część państw unijnych nalega na to, by "27" nie wdrażała własnych przepisów w tej sprawie przed porozumieniem na poziomie międzynarodowym. Jednak są i takie kraje członkowskie, jak np. Francja, które były gotowe same wprowadzić odpowiednie regulacje, nie czekając na porozumienie unijne. Sprawa ta wywołuje duże napięcia między niektórymi krajami UE a Stanami Zjednoczonymi, które uważają, że opodatkowanie cyfrowych gigantów to uderzenie w amerykańskie korporacje.

PAP, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej