X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie łatwiej prowadzić biznes związany z importem towarów. Jest projekt zmian Prawa celnego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:51
Ujednolicenie i usprawnienie wydawania decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów, zakłada projekt nowelizacji Prawa celnego, który przyjęła Rada Ministrów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/Krajowa Administracja Skarbowa

W projekcie noweli wprowadzono także rozwiązanie dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych. Będą oni mogli uzyskać numer PESEL.

Mniej formalności

- Przygotowaliśmy projekt rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej związanej z przywozem towarów. Wychodzimy naprzeciw postulatom środowisk gospodarczych zaangażowanych w obrót towarowy z zagranicą jak również sygnałom płynącym od pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Założeniem jest usprawnienie wydawania decyzji dotyczących należności celnych, podatkowych i opłat związanych z importem towarów. Naszym celem jest również odformalizowanie procedur w sprawach celnych – szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

firma 28.jpg
Resort finansów: musieliśmy zmienić prawo, aby zyski spółek komandytowych nie uciekały za granicę

Jedno postępowanie dla wszystkich należności i opłat

Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu, obecnie w przypadku importu towarów jest prowadzone postępowanie celne i podatkowe. W wyniku tych postępowań - w zależności od rodzaju towaru - jest wydawanych nawet kilka decyzji. Dotyczą one należności celnych i podatkowych oraz opłat: emisyjnej - płaconej przez firmy, które wprowadzają na polski rynek paliwa silnikowe oraz paliwowej - płaconej m.in. przez producentów paliw silnikowych.

Po zmianach, będzie prowadzone tylko jedno postępowanie dla wszystkich należności i opłat oraz zostanie wydana tylko jedna decyzja obejmująca cło, podatki i opłaty. Rozwiązanie to ma ograniczyć koszty po stronie przedsiębiorcy i urzędu celno-skarbowego oraz ułatwi i usprawni działalność importową.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, dzięki zmianom importerzy będą mogli sprawnie załatwiać sprawy związane z należnościami celnymi i podatkowymi. Zmniejszą się także koszty prowadzonego postępowania przez ograniczenie nadmiernej wysyłki korespondencji, a sam proces wymiaru należności stanie się prostszy.

Podkreślono, że rozwiązanie to było postulowane przez podmioty zaangażowane w obrót towarowy z zagranicą oraz Krajową Administrację Skarbową.

Zwrot opłaty paliwowej

W komunikacie podano, że dzięki wprowadzeniu rozwiązań dotyczących identyfikacji podatników cudzoziemcy zatrudniani w naszym kraju będą mogli uzyskać numer PESEL. - Ułatwi to ich identyfikację do celów podatkowych, co będzie korzystne nie tylko dla nich samych, ale i dla płatników ich zatrudniających oraz organów podatkowych (przyczyni się to do prawidłowego rozliczenia podatków) - dodano.

podatki kalkulator stock 1200.jpg
Slim VAT coraz bliżej. Zobacz, jakie zmiany przewidziano w nowych przepisach

Nowe rozwiązania przewidują ponadto zwrot opłaty paliwowej. Będzie ona zwracana w przypadkach i na zasadach przewidzianych dla zwrotu podatku akcyzowego na wniosek podmiotu uprawnionego do takiego zwrotu. Opłata paliwowa będzie zwracana ze środków wcześniej wpłaconych do funduszy: Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego i Funduszu Rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (od 2022 r.).

Gry hazardowe

Jak czytamy, informacje o opłacie emisyjnej (w przypadku importu paliw silnikowych) będzie przyjmował naczelnik urzędu celno-skarbowego (dotychczas było to zadanie naczelnika urzędu skarbowego).

Z kolei w rozwiązaniach dotyczących gier hazardowych założono, że podmioty organizujące gry hazardowe będą przekazywać wymagane prawem informacje (zgłoszenia) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, co ma uprościć i przyspieszyć prowadzenia spraw dotyczących gier hazardowych.

PAP, PR24. akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Resort finansów: musieliśmy zmienić prawo, aby zyski spółek komandytowych nie uciekały za granicę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:00
Spółki komandytowe nie będą dłużej służyć jako narzędzie do optymalizacji podatkowej - przekazało PAP Ministerstwo Finansów w reakcji na artykuł "Rzeczpospolitej", która napisała m.in. o tym, że w tym roku mogą zniknąć spółki komandytowe, które rząd chce dodatkowo obciążyć daniną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla branż w trudnej sytuacji. Niektóre firmy później zapłacą zaliczki na podatek PIT

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:54
W związku z koronawirusem część przedsiębiorców, będącymi płatnikami PIT, później wpłaci zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów. Dotyczy to m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Slim VAT coraz bliżej. Zobacz, jakie zmiany przewidziano w nowych przepisach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 17:48
Sejmowa komisja finansów publicznych rozpatrzyła projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe. Chodzi m.in. o tzw. Slim VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozamykać furtki, pozwalające omijać przepisy podatkowe". Unijny pakiet e-commerce coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 15:30
W ocenie wiceministra finansów Jana Sarnowskkiego nowe regulacje unijne, zmieniające opodatkowanie handlu internetowego, czyli pakiet e-commerce, to odpowiedź jaką daje UE w związku z szybkim rozwojem handlu w internecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski program dotyczący ulg w spłacie podatków zaakceptowany przez KE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 17:20
Polska uzyskała zgodę KE na zastosowanie pomocy państwa, określonej w programie "Polskie środki antykryzysowe - COVID-19", o którym mowa w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
rozwiń zwiń