COVID przyspiesza cyfryzację: będzie nowa platforma do szkoleń, nauki i kontaktów z urzędami

O przyspieszającej cyfryzacji usług urzędów państwowych - mówił w radiowej Jedynce Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

2021-01-25, 18:01

COVID przyspiesza cyfryzację: będzie nowa platforma do szkoleń, nauki i kontaktów z urzędami
Łączna kwota przeznaczona na program wynosi ok. 580 mln zł. Według szacunków, skorzysta z niego ponad 200 tys. dzieci z rodzin byłych pracowników PGR.Foto: Rido / shutterstock.com

Jak poinformował gość radiowej Jedynki, rząd przygotowuje ogólnopolski system, platformę - ułatwiającą urzędnikom pracę zdalną oraz komunikowanie się obywateli z urzędami.

Powiązany Artykuł

internet komputer free shutt 1200 .jpg
Aplikacja mObywatel coraz powszechniejsza. Zobacz, w czym może być pomocna

Posłuchaj

O przyspieszającej cyfryzacji urzędów państwowych, mówił w radiowej Jedynce Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa./Justyna Golonko, Polskie Radio/. 4:29
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił gość radiowej Jedynki, narzędzie to będzie uzupełniało już funkcjonujące rozwiązania cyfrowego państwa.

Powstanie platforma do zdalnej pracy i nauki, a także do komunikacji z urzędami

- Mówimy tutaj o platformie do zdalnej nauki i pracy, która zostanie sfinansowana ze środków europejskich, z budżetem 9 mln zł - mówił minister Zagórski.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

cyfryzacja1200.jpg
Po pandemii najważniejsze będą cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład

Jak dodał, celem projektu jest stworzenie platformy umożliwiającej z jednej strony zdalną komunikację urzędnikom, z drugiej - wirtualną komunikację obywateli z urzędami.

Wyjaśnił też, że platforma, bardziej niż dotychczas funkcjonujące narzędzia, dopasuje system do specyfiki działania urzędów.

Wideo wizyta w urzędzie

Dlatego najważniejszym celem będzie zapewnienie wideowizyty w urzędzie, gwarantującej bezpieczeństwo danych.

- Obecnie takie narzędzie jest już stosowane, ale opiera się o platformy komercyjne, tymczasem chcemy, aby taka platforma funkcjonowała pod pełnym nadzorem państwa, gwarantując pełne bezpieczeństwo danych - mówił gość Polskiego Radia.

REKLAMA

Dodał, że platforma będzie wykorzystywana do komunikacji między urzędami, a także, w razie potrzeby do zdalnej edukacji.

- Drugą funkcjonalnością platformy będzie możliwość szybkiego przygotowywania kursów, dla obywateli, a przede wszystkim dla urzędników - mówił Marek Zagórski.

Poinformował, że uruchomienie platformy, przynajmniej w jej podstawowej części, planowane jest na wrzesień tego roku.

Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, PR24, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej