X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGNiG liczy na duży wzrost wydobycia gazu. Polska spółka kupuje aktywa norweskiej firmy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:29
PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki akwizycji INEOS wydobycie gazu w Norwegii osiągnie 2,5 mld m3 rocznie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Koncesje IEPN obejmują wiele złóż produkcyjnych, a szacowana wielkość zasobów węglowodorów wynikająca z posiadanych przez norweską firmę udziałów w koncesjach wynosi ok. 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 94 proc. to zasoby gazu ziemnego.

Zabezpieczenie zapełnienia Baltic Pipe

Dzięki transakcji szacowany średni poziom wydobycia gazu ziemnego przez PGNiG w Norwegii może w wyniku transakcji wzrosnąć o ok. 1,5 mld m3 rocznie w ciągu najbliższych 5 latach. Dodatkowo, PGNiG przejmie portfel koncesji poszukiwawczych, w ramach którego IEPN pełni rolę operatora na 6 koncesjach.

To potężna akwizycja, dająca od razu wzrost wydobycia gazu o 1,5 mld m3 rocznie - mówi prezes PGNiG Paweł Majewski.

PGNiG_flagi.jpg
PGNiG zwiększa wydobycie gazu na Morzu Północnym. Objęło udziały w kolejnych złożach

Warunkami transakcji w wysokości 615 mln dolarów – pomniejszonych o dochody INEOS od 1 stycznia do przejęcia kontroli przez PGNiG – jest uzyskanie zgód administracyjnych w Norwegii i korporacyjnych w polskim koncernie.

 To zabezpieczenie w dużym stopniu zapełnienia Baltic Pipe własną produkcją, co jest celem strategicznym spółki – podkreśla prezes PGNiG.

Perspektywy produkcji do 2045

INEOS ma m.in. koncesje na trzech złożach produkcyjnych Alve, Marulk, Ormen Lange oraz terminal gazowy Nyhamna. Ormen Lange to drugie co do wielkości – po Trollu – produkujące złoże na szelfie norweskim. INEOS ma 14 proc. w tym złożu i perspektywy produkcji do 2045 r. Według szacunków PGNiG, dzięki przejęciu INEOS, poziom wydobycia gazu w Norwegii może osiągnąć szczytowy poziom 4 mld m3 w roku 2027.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Czytaj także

PGNiG zwiększa wydobycie gazu na Morzu Północnym. Objęło udziały w kolejnych złożach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:12
Jak informuje polski koncern, norweska administracja naftowa wydała formalne zgody na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach na złożach produkcyjnych Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym. Tym samym polski podmiot ma udziały w 32 koncesjach na tym obszarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przed nami produkcja paliw przyszłości". Wiceprezes PGNiG o planach koncernu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 19:23
O rynku gazu i związanych z zimową pogodą wyzwaniach stojących przed tym sektorem oraz jego przyszłością w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, mówił w radiowej Jedynce Jarosław Wróbel, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny gazu. Prezes PGNiG: nie ma możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku je zawyżać

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 07:53
- Nie ma takiej możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku jakaś firma mogła narzucić odbiorcom zawyżone ceny. PGNiG ma pozycję dominującą, ale nie jesteśmy monopolistą - powiedział o polityce energetycznej Paweł Majewski, prezes PGNiG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2020 roku PGNiG zanotował wielomiliardowe zyski. Miała na to wpływ wygrana z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:11
W 2020 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 39,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł. W ubiegłym roku PGNiG sprzedało w Polsce ok. 16,8 mld m3 gazu, o 5,4 proc. więcej niż w 2019 r.
rozwiń zwiń