Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie znów służy podróżnym

2021-03-25, 15:06

Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie znów służy podróżnym
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/MI

Nowa, podświetlona elewacja, a do tego na nowo zaadaptowane wnętrza spełniające najwyższe standardy obsługi podróżnych - zmodernizowany dworzec w Szklarskiej Porębie Górnej został otwarty dla podróżnych. To kolejny, po dworcu w Imbramowicach, obiekt w województwie dolnośląskim zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Dworzec Szklarska Poręba Górna to kluczowy obiekt infrastruktury pasażerskiej na linii Jelenia Góra-granica państwa. Powstał w 1902 roku, a w 1919 został rozbudowany.

Obecna przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Renowacji poddano elewacje obiektów tworzących kompleks dworcowy wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą są podświetlane.

W dolnej części budynku głównego oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę nawiązującą do stylu górskiego charakterystycznego dla tego regionu. Pomiędzy nimi nałożono jasny, ryflowany tynk. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji. 

- Zmodernizowany dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie to dobry przykład połączenia historii z nowoczesnością. Cieszę się, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do tej ważnej turystycznie miejscowości.

Powiązany Artykuł

tory kolejowe kolej pkp free pixabay 1200.jpg
Po ponad 20 latach Warszawa Główna znów czynna. Dziś odjechał pierwszy pociąg

Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku prawie 2 miliardy zlotych na modernizację blisko 200 dworców – powiedział  wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. 

Przebudowa dworca objęła jego wnętrze, które zyskało nową aranżacje i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. Znajdziemy w niej przestronny, kolebkowo sklepiony hol – poczekalnię, z ostrołukowymi oknami znajdującym się w części północnej i południowej, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową – symbol transportu szynowego.

W holu podróżni znajdą ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. Znajdzie się tam sala kinowa.

W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się między innymi mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, czy przystosowane specjalnie toalety. 

Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej sprawiła, że budynek stał się bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej.  

Przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość zakończonej inwestycji to 22,5 milionów złotych.

Aleksander Pszoniak/IAR/PR24, akg

 

Polecane

Wróć do strony głównej