Program modernizacji dworców. Zabytkowy budynek w Stalowej Woli odzyska dawny blask
Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę na remont zabytkowego dworca Stalowa Wola–Rozwadów. Inwestycja jest jednym z elementów prowadzonego od kilku lat tak zwanego programu dworcowego. Zakłada on modernizację około 200 tego typu obiektów w całej Polsce.
2021-03-29, 14:30
Wykonawcą prac będzie firma Texom z Krakowa. Głównym kryterium w przetargu była cena. Większość oferentów zmieściła się z proponowanym przez PKP budżecie. Ostatecznie prace będą kosztowały ponad 12 milionów złotych.
Budynek dworca w Stalowej Woli, to zabytek. Został zbudowany w 1888 roku. Dziś jest objęty ochroną konserwatorską i to pod okiem konserwatora zabytków będą prowadzone prace. Jego bryła składa się z dwóch bliźniaczych, dwukondygnacyjnych segmentów z parterowym łącznikiem. W tej chwili budynek jest w bardzo złym stanie technicznym i w zdecydowanej części jest nieużytkowany.
Zwycięzca przetargu musi zarówno zaprojektować, jak i potem wykonać zasadnicze prace. Właściciel dworca, czyli PKP chce, by przeprowadzić kompleksową renowację dworca z odtworzeniem detali, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.
Stropy drewniane zostaną zastąpione żelbetowymi, natomiast stare kaflowe piece zostaną rozebrane.
REKLAMA
Modernizacja zakłada także wzmocnienie fundamentów. Wymienione zostaną także elementy konstrukcji dachowych. W tej chwili przykrycie stanowi eternit, który uszkodzony ma właściwości rakotwórcze. Przykrycie z eternitu zostanie zastąpione czerwoną dachówką.
Na parterze po stronie północno-zachodniej zostanie zlokalizowany hol główny z dostępem do toalet, a także powierzchnie dla najemców.
Powiązany Artykuł
![pociąg tory stock 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7dd7a576-1ede-4100-a739-5bc0b57d952d.jpg)
Po ponad 20 latach Warszawa Główna znów czynna. Dziś odjechał pierwszy pociąg
Zagospodarowane zostanie otoczenie, uporządkowana zieleń, powstanie nowa wiata rowerowa, całość zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada rozbiórkę niewielkiej przybudówki od strony północno-zachodniej i przesunięcie pomnika do powstałej ściany zewnętrznej. Rozebrane zostanie też wolnostojący budynek toalet. Powstaną nowe dojścia na perony.
Wykonawca ma dwa lata na realizację projektu. Na przygotowanie dokumentacji wykonawca ma natomiast około dziewięciu miesięcy.
REKLAMA
Jednym z pierwszych dworców, którzy wyremontowano w ramach programu prowadzonego przez PKP jest zabytkowy budynek w Pruszkowie. Oddano go do użytku wiosną 2019 roku. Zachowując zabytkową bryłę i wystrój, zainstalowano nowoczesne rozwiązania, które między innymi pozwalają oszczędzać energię elektryczną. Cały budynek jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Kilka dni temu oddano do użytku zmodernizowany dworzec w Szklarskiej Porębie, a pod koniec zeszłego tygodnia ogłoszono dworca kolejowego w Siedlcach.
IAR, Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA