X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład dla polskiej wsi. Znamy propozycje nowych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 14:38
Rolnik wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio - do 100 tys. zł rocznie bez podatku, gminy zostaną zobowiązane do stworzenia odpowiednich targowisk, powstanie specjalna rezerwa budżetowa - zapowiedź m.in. takich rozwiązań padła na konwencji PiS poświęconej rolnictwu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pegaziu/shutterstock

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej sprawom polskiej wsi i rolnictwa zapowiedziano działania mające wesprzeć rolników, a ich produkcję uczynić bardziej opłacalną i efektywną. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • Utworzenie rezerwy budżetowej - Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych (w tym roku będzie to 3 mld złotych).
  • Budowa centrów przechowalniczych.
  • Rolnik wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio.
  • Wsparcie ubezpieczeń tych rolników, którzy będą chcieli ubezpieczyć się indywidualnie w różnych towarzystwach.
  • Stworzenie stałego mechanizmu, który będzie osłaniał produkcję rolną.
  • Dopłaty do paliwa rolniczego.
  • Wyrównanie dopłat do produkcji w ciągu tej perspektywy budżetowej w stosunku do przeciętnej Unii Europejskiej.
  • Dopłaty dla rolników, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstwa rolnego i dla tych, którzy będą chcieli podjąć zieloną produkcję, dla gospodarstw ekologicznych.

Podczas swego wystąpienia na konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał na problem łańcucha pośredników, który powoduje, że jest ogromna różnica między ceną jaką uzyskuje rolnik za swoje produkty, a ceną w sklepie. - Oczywiście taka różnica jest nieunikniona, ale ona jest w tej chwili naprawdę bardzo wielka - zaznaczył.

1200 jarosław kaczyński  tt.jpg
Jarosław Kaczyński: PiS reprezentuje polską wieś, jesteśmy z tego dumni

Rolny handel detaliczny

Dlatego - jak mówił - PiS i rząd podejmują wielkie przedsięwzięcie jaki jest rolny handel detaliczny. - To nie jest przedsięwzięcie jedno, to jest wiele przedsięwzięć, które mają doprowadzić do tego, że rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio - do 100 tys. zł rocznie bez podatku - powiedział.

- W gminach, gdzie będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk, także w większych miastach, one skądinąd też są gminami, tylko chodzi nie o te gminy najbliższe dla rolnika, tylko o większe miasto gdzieś dalej, gdzie też będzie mógł to robić (sprzedawać swoje produkty), bo będzie mógł to robić w całej Polsce - mówił Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj
00:28 11337261_1.mp3 Prezes PiS o dopłatach dla rolników (IAR)

 

Centra przechowalnicze

Zapowiedział również budowę centr przechowalniczych różnego rodzaju, które będą pomagać w tym handlu. Dodał, że będą wspierane także, z możliwością sprzedaży udziałów inwestycyjnych, spółdzielnie.

Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych

Prezes PiS mówił też o powołaniu rezerwy budżetowej - Funduszu Ubezpieczeń Rolniczych.

- W tym roku to będzie 3 mld zł. Poza tym będzie 1 mld 400 mln zł na wsparcie ubezpieczeń tych rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie w różnych towarzystwach - poinformował lider PiS.


ZOBACZ TAKŻE
Puda free 663.jpg
Minister rolnictwa: polska wieś latami była lekceważona, chcemy odbudować jej wizerunek

Jak dodał, preferowane są towarzystwa wzajemnych ubezpieczeń. Jarosław Kaczyński stwierdził, że ci, którzy podejmą indywidualną decyzję będą mieć "poważne wsparcie państwa".

Padła także zapowiedź wyrównania dopłat do produkcji w ciągu tej perspektywy budżetowej w stosunku do przeciętnej Unii Europejskiej.

Szef PiS zaznaczył, że 97 proc. gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie wyższych niż w UE.

Zapowiedziano także "znaczące dopłaty dla tych, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstwa rolnego" oraz "dla tych, którzy będą chcieli podjąć zieloną produkcję, dla gospodarstw ekologicznych".

Wśród zapowiadanych rozwiązań znalazła się także możliwość przejścia na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego.

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: trzeba być wiernym polskiej wsi i polskiemu rolnictwu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 14:28
- Jeżeli ktoś nie ma szacunku dla polskiej wsi, to nie ma szacunku dla polskiej Konstytucji i suwerenności - powiedział podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej rolnictwu premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń