X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Znaczny wzrost cen mieszkań. Zobacz wyniki światowego raportu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:28
Realny wzrost cen nieruchomości w 25 analizowanych miastach przyspieszył do 6 proc. od połowy 2020 r. do połowy 2021 r., np. Moskwa, Sztokholm, Sydney, Tokio i Vancouver zanotowały dwucyfrowy wzrost cen, podczas gdy Warszawa jedynie o 3 proc. - wynika z raportu UBS.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Veprikov/Shutterstock.com

Raport "UBS Global Real Estate Bubble Index" przedstawia wnioski z badania rynków nieruchomości 25 czołowych miast świata, w tym Warszawy.

Wzrost cen przyspiesza

Według ekspertów UBS, realny wzrost cen domów w analizowanych miastach przyspieszył do 6 proc. od połowy 2020 r. do połowy 2021 r., co stanowi najwyższy wzrost od 2014 roku. Dwucyfrowy wzrost cen zanotowały m.in. Moskwa, Sztokholm oraz miasta wokół Pacyfiku - Sydney, Tokio i Vancouver. Z kolei w Warszawie wzrost ten był prawie dwukrotnie niższy - i wyniósł jedynie 3 proc.

Raport UBS ocenia, że europejskie rynki mieszkaniowe są nadal "gorące": sześć z dziewięciu miast w strefie ryzyka wystąpienia bańki znajduje się w Europie. Sztokholm i Moskwa należą do pierwszej trójki miast o największym wzroście nierównowagi w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dla kontrastu, żadne z miast amerykańskich nie znajduje się w strefie ryzyka bańki.

shutt bloki mieszkania 1200.jpg
Nie widać końca boomu na rynku mieszkaniowym. Rośnie wartość udzielanych kredytów

Coraz wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych

Jak zauważają autorzy raportu, gospodarstwa domowe muszą pożyczać coraz większe kwoty, aby nadążyć za wysokimi cenami nieruchomości. W związku z tym wzrost niespłaconych kredytów hipotecznych przyspieszył w ostatnich kwartałach. Wzrost ten był wspierany przez złagodzone standardy kredytowe i spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych.

We wnioskach dotyczących cen nieruchomości w Warszawie, autorzy wskazują, że podlegają one silnym wahaniom: ponad dwukrotnie wzrosły między rokiem 2004 a rokiem 2007, spadły o 35 proc. w latach 2008-2013, a od tego czasu wciąż rosną.

Wzrost gospodarczy pobudził popyt

W ocenie UBS, popyt na mieszkania został pobudzony przez silny wzrost gospodarczy, który doprowadził do wyższych dochodów gospodarstw domowych. Autorzy raportu zauważają, że w ostatnim czasie realny wzrost cen spowolnił do mniej niż 3 proc. rocznie, co jest poniżej średniej krajowej. Podkreślają, że w sytuacji, gdy praca zdalna staje się standardem, popyt na mieszkania w centralnych lokalizacjach miasta znacznie się zmniejszył, a czynsze spadły o ponad 10 proc.

mieszkanie dom przeprowadzka para 1200.jpg
Polacy znowu nie boją się kredytów. Pożyczają pieniądze na mieszkania oraz konsumpcję, korzystają na tym banki

W ocenie autorów raportu, warszawski rynek mieszkaniowy "jest nadal odpowiednio wyceniany".

Co wpływa na wysokie ceny?

- Na razie stosunkowo dobra dostępność kredytów hipotecznych i powolny wzrost podaży i powinny nadal wspierać wzrost cen. Jednakże napięcia polityczne z Unią Europejską i USA stanowią ryzyko gospodarcze, a przystępność cen mieszkań staną się prawdopodobnie głównym problemem w najbliższych latach - podkreślają.


PR24, akg

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie widać końca boomu na rynku mieszkaniowym. Rośnie wartość udzielanych kredytów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 08:56
W sierpniu 2021 r. banki sprzedały kredyty mieszkaniowe za prawie 8,2 mld zł. Pod względem wartości jest to wzrost o ponad 80 proc. w stosunku do sierpnia 2020 r. – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort rozwoju chce zapobiec pakietowemu wykupowi mieszkań. Uściński: obserwujemy to, co dzieje się w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 06:20
- Intensywnie pracujemy nad tym, jak zapobiec pakietowemu wykupowi mieszkań i problemami, z jakimi obecnie boryka się Berlin - poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.
rozwiń zwiń